Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2019, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.176.2019.1.IR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.176.2019.1.IR
Obowiązki płatnika poboru zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Włoch
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2019 r. (data wpływu 13 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku płatnika poboru zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników uzyskanych z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Włoch jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku płatnika poboru zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników uzyskanych z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Włoch.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca dalej również: Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży śmigłowców. Siedziba i miejsce faktycznego wykonywania zarządu Spółki mieści się w Polsce. Jest Ona rezydentem w Polsce w rozumieniu podatku dochodowego. Spółka nie prowadzi działalności na terytorium Włoch, nie ma zakładu ani stałej placówki na terytorium Włoch. Od listopada 2018 r. Pracownicy Wnioskodawcy odbywają podróże służbowe do firmy we Włoszech (spółka powiązana kapitałowo z Wnioskodawcą). Pracownicy spędzą we Włoszech we wspomnianym okresie mniej niż 183 dni w ciągu roku kalendarzowego. Podróżujący służbowo są pracownikami Wnioskodawcy, zatrudnionymi na umowę o pracę. Pracownicy &‒ technicy, inżynierowie Wnioskodawcy delegowani są w celu usuwania usterek w kadłubach, które montowane są w Polsce oraz sporadycznie na zakończenie ostatniego etapu montażu kadłubów. Wnioskodawca nie obciąża kosztami spółki, tj. wynagrodzenie pracownika nie jest fakturowane przez Spółkę na rzecz podmiotu włoskiego, koszty wynagrodzeń poszczególnych pracowników obciążają Spółkę. Pracownicy pozostają pod kontrolą i zarządzaniem Spółki. Do Włoch wysyłani są pracownicy Kierownik/Mistrz, którym podlegają pracownicy Spółki. Potrzeba polskich techników zostaje zidentyfikowana przez włoski podmiot, który stwierdza usterki, podczas gdy dokładni członkowie zespołu zostają wybrani przez Spółkę. Liczbę pracowników określa Spółka i włoski kontrahent po testach jakościowych i stwierdzeniu usterek i potrzeby naprawy kadłuba. Ostatecznie ilość pracowników określa Dyrektor Produkcji Wnioskodawcy. Praca polskich techników jest prowadzona pod ogólnym nadzorem i kontrolą Spółki. Wnioskodawca upoważniony jest do instruowania technicznego i koordynowania techników odnośnie sposobu, w jaki praca musi być wykonywana. Do Włoch delegowany w tym celu jest mistrz i technolog do obowiązków których należy m.in. instruowanie techniczne, koordynowanie, nadzór i odpowiedzialność za wykonane prace. Odpowiedzialność i ryzyko związane z wynikami pracy wykonywanej przez Pracowników Spółki ponosi Spółka. Spółka zapewnia Pracownikom narzędzia i materiały niezbędne do pracy, kontrahent włoski zapewnia miejsce wykonywania czynności przez polskich pracowników. Pracownicy, o których mowa pozostają zatrudnieni w Polsce przez Wnioskodawcę, nie ma związku prawnego pomiędzy Pracownikami Spółki a podmiotem przyjmującym (Włochy). Pracownicy podlegają polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Pracownicy, o których mowa pozostaną rezydentami podatkowymi w Polsce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty