Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2019, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.130.2019.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.130.2019.1.AK
W zakresie możliwości zastosowania zwolnienia wynikającego z treści art. 21 ust. 1 pkt 17 z tytułu wypłacanych przez Wnioskodawcę diet członkom Gminnej Komisji ds. Wyborów oraz Sołeckim Komisjom Wyborczym
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2019 r. (data wpływu 20 lutego 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia wynikającego z treści art. 21 ust. 1 pkt 17 z tytułu wypłacanych przez Wnioskodawcę diet członkom Gminnej Komisji ds. Wyborów oraz Sołeckim Komisjom Wyborczym jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia wynikającego z treści art. 21 ust. 1 pkt 17 z tytułu wypłacanych przez Wnioskodawcę diet członkom Gminnej Komisji ds. Wyborów oraz Sołeckim Komisjom Wyborczym.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Działając na podstawie art. 35 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym Rada Gminy Uchwałą z dnia 17 stycznia 2019 roku w sprawie uchwalenia Statutów Sołectw Gminy Rada Gminy ustaliła między innymi zasady i tryb wyborów organów jednostek pomocniczych, tj. sołtysa i członków rady sołeckiej. Ustalono, że wybory organów Sołectwa są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Uchwalono również, że wybory odbędą się w dniu ustawowo-wolnym od pracy, wspólnie dla wszystkich sołectw. W Statutach tych ustalono, że dla przeprowadzenia wyborów Wójt Gminy powoła Gminną Komisję ds. Wyborów w składzie 4 osób plus jedna osoba zgłoszona przez Wójta oraz Sołeckie Komisje Wyborcze w składzie 3 osób plus jedna osoba zgłoszona przez Wójta. Kandydatów do Gminnej Komisji ds. Wyborów zgłaszają funkcjonujące Rady Sołeckie a kandydatów do Sołeckich Komisji Wyborczych zgłaszają kandydaci na sołtysa lub członków rady sołeckiej. Obie komisje zostaną powołane przez Wójta w drodze zarządzenia. Również zarządzeniem Wójta zostaną ustalone wysokości diet przysługujących członkom tych komisji za udział w pracach komisji, w tym za wykonywanie czynności organizacyjnych i przygotowawczych oraz przeprowadzenie głosowania na wskazany przez Wójta dzień wspólny dla wszystkich sołectw. Tworzenie jednostek pomocniczych przez gminę, tj. sołectw wynika z ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym. Ustawa ta kompetencje dotyczące zasad i trybu organów jednostek pomocniczych (sołtysa - organ wykonawczy, rada sołecka - wspomaga działalność sołtysa) przypisała radzie gminy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty