29.03.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.03.2019, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.87.2019.2.JK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.87.2019.2.JK

Opodatkowanie wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa bez nieruchomości.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2019 r. (data wpływu 13 lutego 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 13 lutego 2019 r. (data wpływu 20 lutego 2019 r.) oraz z dnia 21 marca 2019 r. (data wpływu 21 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa bez nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa bez nieruchomości. Wniosek uzupełniono dnia 20 lutego 2019 r. o pełnomocnictwo oraz dnia 21 marca 2019 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako spółka pod firmą X Spółka jawna (dalej jako: ,,Spółka jawna). Głównym przedmiotem działalności Spółki jawnej jest działalność w zakresie sprzedaży hurtowej elektrycznych artykułów użytku domowego. Spółka jawna prowadzi również sprzedaż hurtową sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego oraz części do niego. W ramach wewnętrznej struktury organizacyjnej firmy Wnioskodawcy można wydzielić trzy punkty sprzedaży: a) x, b) w y, c) w z.

Spółka prowadzi również działalność w zakresie myjni samochodowej, z którą związana jest umowa leasingu wyposażenia myjni oraz zatrudnione są dwie osoby jedna w ramach etatu, a druga w ramach zlecenia. Spółka jawna prowadzi działalność gospodarczą w formie prawnej, która nie odpowiada już skali działalności i związanemu z nią ryzyku. Chodzi zarówno o bezpieczeństwo współpracujących z Wnioskodawcą kontrahentów, jak również pracowników. W związku z tym Wnioskodawca planuje w niedalekiej przyszłości wniesienie Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa aportem do nowoutworzonej Spółki komandytowej (dalej jako: Spółka komandytowa). Nadrzędnym celem aportu Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa jest kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej, lecz w formie Spółki komandytowej z udziałem Spółki z o.o. jako komplementariusza. Wnioskodawcy zależy na tym, aby Spółka jawna mogła bezpiecznie (prawnie i podatkowo) czerpać korzyści z działalności przedsiębiorstwa, a zarazem, aby przedsiębiorstwo prowadzone dalej już przez Spółkę komandytową, mogło się nadal rozwijać. Obecnie w skład środków trwałych Spółki jawnej wchodzą m.in. nieruchomości wykorzystywane do prowadzenia opisanej na wstępie działalności gospodarczej. Wnioskodawca planuje, aby nieruchomości, które w chwili obecnej są wykorzystywane w Spółce jawnej, mimo aportu Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa do Spółki komandytowej, pozostały w Spółce jawnej. Wnioskodawca zamierza w ten sposób uniknąć sytuacji, w której nieruchomości wchodziłyby do majątku Spółki komandytowej i na skutek ewentualnej niegospodarności lub innych zdarzeń dotyczących przyszłej działalności Spółki komandytowej, mogłyby zostać poddane egzekucji. Po aporcie działalność Spółki jawnej będzie skoncentrowana na wynajmie i zarządzaniu własnymi nieruchomościami. Z uwagi na powyższe aport Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa Spółki jawnej do Spółki komandytowej nie będzie obejmował żadnych nieruchomości Spółki jawnej. Już po wniesieniu aportu, nieruchomości, które pozostaną w Spółce jawnej będą wykorzystywane w działalności wykonywanej przez Spółkę komandytową na podstawie umów najmu bądź innej umowy o podobnym charakterze, zawartej przez Spółkę komandytową z Wnioskodawcą, w takim zakresie, w jakim korzystanie z nieruchomości będzie niezbędne Spółce komandytowej w kontynuowaniu działalności prowadzonej dotychczas przez Spółkę jawną. Przedmiotem wkładu Wnioskodawcy do Spółki komandytowej będą wszystkie składniki majątku składające się na Przedsiębiorstwo Spółki jawnej w momencie wnoszenia aportu, zarówno składniki materialne jak i niematerialne, za wyjątkiem wspominanych nieruchomości oraz tego, co ściśle związane jest z nieruchomościami, jak np. umowy obejmujące dostawy mediów do nieruchomości, umowy najmu nieruchomości itp. W ramach aportu Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa do Spółki komandytowej zostaną wniesione m.in.:

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne