Interpretacja indywidualna z dnia 29.03.2019, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.51.2019.2.RH, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.51.2019.2.RH
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych przed rejestracją dla potrzeb podatku VAT oraz sposób jego realizacji.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2019 r. (data wpływu 23 stycznia 2019 r.), uzupełnionym w dniu 27 lutego 2019 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych przed rejestracją dla potrzeb podatku VAT oraz sposobu jego realizacji jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu, uzupełniony w dniu 27 lutego 2019 r. ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych przed rejestracją dla potrzeb podatku VAT oraz sposobu jego realizacji.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą obecnie działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług (VAT). Wnioskodawca od miesiąca sierpnia 2018 r. jest zarejestrowanym podatnikiem VAT niekorzystającym ze zwolnienia podmiotowego ani przedmiotowego. Wnioskodawca dokonał rejestracji dla celów VAT w związku z planowanym rozpoczęciem osiągania przychodów z działalności w zakresie wynajmu nieruchomości. Przychody z wynajmu nieruchomości będą podlegały opodatkowaniu VAT. Planując rozpoczęcie działalności w zakresie wynajmu nieruchomości, jednakże przed zarejestrowaniem się dla potrzeb VAT, Wnioskodawca wspólnie z żoną nabył na podstawie aktu notarialnego lokal użytkowy (apartament) wraz z prawem do wyłącznego używania miejsca parkingowego i udziałem w nieruchomości wspólnej. Cena za nabyty lokal została zapłacona, a lokal został nabywcom wydany. Sprzedaż została udokumentowana fakturą VAT wystawioną na imię obojga małżonków jako kupujących pozostających w związku małżeńskim i objętych ustrojem małżeńskiej wspólności majątkowej. Sprzedaż została opodatkowana podatkiem VAT wg. stawki 23%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty