Interpretacja indywidualna z dnia 26.03.2019, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.50.2019.1.OA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.50.2019.1.OA
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej w drodze licytacji publicznej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2019 r. (data wpływu 5 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej w drodze licytacji publicznej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej w drodze licytacji publicznej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym prowadzi postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi. Egzekucja została skierowana m.in. do nieruchomości dłużnika będącej prawem własności dłużnika. Nieruchomość będzie wystawiona na licytacje publiczną. Dłużnik oświadczył, że jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT. Oświadczył, że jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT o nr identyfikacji podatkowej 000. Nieruchomość jest związana z działalnością gospodarczą dłużnika. Nieruchomość gruntowa zlokalizowana, stanowiąca działkę nr 99/17, o pow. 4.827 m, zabudowana budynkiem o funkcji produkcyjno-usługowej. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi: 1.082,57 m. Działka nr 99/17 ma regularny kształt zbliżony do prostokąta z nieregularnym jednym krótszym (frontowym) bokiem. Działka posiada płaskie ukształtowanie terenu. Działka zabudowana jest budynkiem w zabudowie wolnostojącej, parterowym z poddaszem częściowo użytkowym. Budynek wykonany w 2005 r. w technologii tradycyjnej murowanej. Budynek wykorzystywany był jako kuchnia przemysłowa przygotowująca catering. W budynku znajdują się także pomieszczenia biurowe oraz zaplecze socjalne dla pracowników. Dłużnik wybudował budynek od podstaw na działalność gospodarczą. Dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia (wytworzenia) budynku będącego przedmiotem wniosku. Dłużnik wykorzystywał przedmiotowy budynek do celów własnej działalności gospodarczej w okresie od 04.2004 r. do 20.08.2018. Od 09.2015 r. zawieszona została działalność produkcyjna, od tego czasu do 08.2018 r. budynek funkcjonował jako adres biura. Dłużnik oświadcza, że ww. budynek nie był/jest udostępniany innym osobom na podstawie umów cywilnoprawnych mających charakter odpłatny. Parterowy budynek o funkcji produkcyjno-usługowej nie był/jest wykorzystywany przez dłużnika wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku. Dłużnik nie ponosił wydatków na ulepszenie przedmiotowego budynku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej obiektu. Dla działki nr 99/17 została wydana decyzja o warunkach zabudowy. Dłużnik oświadczył, że w projekcie budowlanym znajdują się linie wytyczające położenie przedmiotowego budynku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty