05.03.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.03.2019, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.2.2019.1.PK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.2.2019.1.PK

Zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% w przypadku eksportu towarów

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 grudnia 2018 r. (data wpływu 8 stycznia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w przedmiocie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% w przypadku eksportu towarów - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w przedmiocie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% w przypadku eksportu towarów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka posiada kontrahenta, firmę niemiecką niemającą siedziby na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, ale będącą zarejestrowaną jako czynny podatnik podatku VAT. Spółka sprzedaje niemieckiemu kontrahentowi towar na warunkach Incoterms 2010 EXW lub FCA. Dostawy realizowane są zatem w sposób następujący, iż niemiecki kontrahent przysyła swoją firmę transportową do zakładu Spółki, gdzie następuje załadunek produktu.

Spółka wystawia fakturę podając w danych nabywcy dane kontrahenta niemieckiego wraz z jego polskim numerem NIP, w fakturze tej oznaczona jest nazwa produktu jako regranulat transparentny LDPE oraz kod EAN produktu. Następnie kontrahent Spółki zawozi towar do portu/dokonuje eksportu towaru.

Eksporterem towaru jest kontrahent Spółki - niemiecka firma, odbiorcą towaru jest klient kontrahenta Spółki, firma z siedzibą w chinach, natomiast zgłaszającym, przedstawicielem jest działająca w imieniu kontrahenta Spółki firma transportowa, która również odpowiada za zgłoszenia celne w imieniu kontrahenta Spółki. Za transport i sprawy celne odpowiada zatem firma działająca w imieniu i na rzecz kontrahenta Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne