Interpretacja indywidualna z dnia 17 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.168.2024.2.RM
Opodatkowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawką VAT w wysokości 0%, na podstawie posiadanych dokumentów.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 marca 2024 r., za pośrednictwem ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z 29 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawką VAT w wysokości 0%, na podstawie posiadanych dokumentów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 czerwca 2024 r. (wpływ za pośrednictwem ePUAP 7 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(…) (dalej - „Wnioskodawca”, „Spółka”), jest podmiotem z siedzibą w Szwajcarii i jest zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik VAT oraz jest zidentyfikowana w Polsce do transakcji wewnątrzwspólnotowych, posiada nr VAT UE.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca dokonuje dostaw towarów m.in. (…). Dostawy te dokonuje zarówno na terytorium Polski, Unii Europejskiej (UE) jak i krajów trzecich. Transport towarów z Polski na terytorium innych krajów UE, wykonują na zlecenie Spółki zewnętrzni profesjonalni przewoźnicy.
W obecnej chwili Spółka planuje wprowadzenie optymalizacji procesowej związanej z dostawami towarów. Po wprowadzeniu zmian w łańcuchu dostaw proces ten będzie wyglądał w następujący sposób:
Wnioskodawca będzie organizował transport towarów, do ostatecznych nabywców w różnych krajach UE. Ostateczni nabywcy będą podatnikami VAT zarejestrowanymi na terytorium innych niż Polska państw UE. Transport Wnioskodawca będzie zlecał innym podmiotom z branży transportowej. Wnioskodawca będzie zawierał umowę z Przewoźnikiem, kontaktował się z nim ustalał wszystkie okoliczności transportu oraz wskazywał adres wysyłki. Po dokonaniu dostaw Wnioskodawca będzie kompletował dokumenty potwierdzające wywóz towarów z Polski do innego państwa UE. W zależności od okoliczności, Wnioskodawca może posiadać różne zestawy dokumentów potwierdzających wywóz towarów do innych krajów UE.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty