24.01.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.01.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.782.2018.2.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.782.2018.2.KK

Brak opodatkowania rozszerzenia wspólności majątkowej oraz uznanie darowizny &½ udziału w nieruchomości za czynność zwolnioną od podatku.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2018 r. (data wpływu 18 października 2018 r.), uzupełnionym w dniu 21 grudnia 2018 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • braku opodatkowania rozszerzenia wspólności majątkowej - jest prawidłowe,
  • uznania darowizny &½ udziału w nieruchomości za czynność zwolnioną od podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 21 grudnia 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania rozszerzenia wspólności majątkowej oraz uznania darowizny &½ udziału w nieruchomości za czynność zwolnioną od podatku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Pan J. G. od 2008 r. prowadził działalność gospodarczą H w T. w zakresie usług gastronomiczno-hotelarskich. Wcześniej Pani mąż prowadził działalność w zakresie produkcji odzieży. Ze względu na ciężki stan zdrowia (spodziewana operacja zagrażająca życiu) w dniu 14 listopada 2017 r. zakończył działalność gospodarczą. Nie planuje założenia działalności gospodarczej ponownie. Żona Pana J. Pani B. (Wnioskodawca) w dniu 3 listopada 2018 r. rozpoczęła działalność H. W dniu 6 listopada 2017 r. Pan J. G. i Pani B. G. w obecności notariusza zawarli umowę o częściowy podział majątku wspólnego. Zgodnie z zawartą umową stosunki majątkowe w ich związku małżeńskim podlegają ustrojowi rozdzielności oraz przysługują im równe udziały w majątku wspólnym. Własność zabudowanej nieruchomości gruntowej znajdującej się przy ul. N. nr przysługuje im po połowie. Na tej nieruchomości znajduje się budynek, którego część o pow. 160,75 m2 wykorzystywana jest wyłącznie w celach mieszkaniowych oraz część o pow. 995,47 m2 wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Dla tych nieruchomości prowadzona jest jedna księga wieczysta. Nieruchomość gruntowa została nabyta drodze umowy kupna w 1997 r. oraz umowy zamiany w 1999 r. Transakcje nie podlegały VAT. Budynek został wybudowany 2003 r. a zmodernizowany w 2008 r. VAT naliczony od zakupów był odliczany w prowadzonej działalności. Budynek ten został ujęty w ewidencji środków trwałych. Obecnie na skutek umowy o częściowy podział majątku Pani B. przysługuje na wyłączność własność zabudowanej nieruchomości, podobnie jak przedsiębiorstwo (nr 1) prowadzone przez nią jak i przedsiębiorstwo (nr 2) należące wcześniej do męża. Państwo G. planują wydzielenie dwóch działek, tak aby oddzielić część mieszkalną od tej przeznaczonej na działalność. Obecnie Państwo G. chcieliby odwrócić skutki zawartej umowy o częściowy podział majątku. Alternatywnie rozważają darowiznę przedsiębiorstwa (nr 1 i 2) i nieruchomości na rzecz Pana G. lub wniesienie przedsiębiorstwa i nieruchomości do wspólności majątkowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne