Interpretacja indywidualna z dnia 03.10.2018, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.580.2018.2.RS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.580.2018.2.RS
Zastosowanie zwolnienia do dostawy nieruchomości zabudowanej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku dnia 29 czerwca 2018 r. (data wpływu 1 sierpnia 2018 r.), uzupełnionym w dniu 6 września 2018 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia do dostawy nieruchomości zabudowanej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 6 września 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia do dostawy nieruchomości zabudowanej.
We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.
W dniu 5 lutego 2013 r. Sąd Rejonowy w miejscowości S. VI Wydział Gospodarczy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w miejscowości Ł. poprzez likwidację majątku. Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmowała się produkcją stolarki okiennej i drzwiowej.
W skład przedsiębiorstwa wchodziły odrębne funkcjonalnie, finansowo i organizacyjnie zakłady produkcji elementów drobnowymiarowych (tartaki):
- Zakład w miejscowości R.,
- Zakład w miejscowości K., który został już zbyty przez syndyka w całości jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, oraz niezwiązana z nimi ani funkcjonalnie ani organizacyjnie ani finansowo nieruchomość biurowo-mieszkalna w miejscowości S., która również została już zbyta przez syndyka.
Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego zadaniem syndyka jest w pierwszej kolejności sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego jako całość, a gdyby to nie było możliwe sprzedaż zorganizowanych części przedsiębiorstwa [vide art. 316 i 318 prawa upadłościowego (puin)] a gdyby to nie było możliwe sprzedaż poszczególnych składników przedsiębiorstwa. W okresie trwania postępowania syndykowi, wobec braku oferenta na całość zakładu w miejscowości R., udało się zbyć część składników tego zakładu, głównie ruchomych oraz niektóre nieruchomości wchodzące w skład tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Obecnie, w związku z tym, że znalazł się oferent zainteresowany nabyciem czterech nieruchomości i części ruchomości wchodzących w skład zakładu w miejscowości R., syndyk masy zamierza sprzedać w ramach postępowania upadłościowego tą część ww. zakładu, wchodzącego w skład byłego już przedsiębiorstwa. Przedmiotem planowanej sprzedaży części zakładu na rzecz jednego podmiotu będą:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty