Interpretacja indywidualna z dnia 04.09.2018, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.169.2018.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.169.2018.1.MK
Rozliczanie ubytków wyrobów akcyzowych
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 lipca 2018 r. (data wpływu 16 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie rozliczania ubytków wyrobów akcyzowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 lipca 2018 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie rozliczania ubytków wyrobów akcyzowych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Podatnik jest producentem alkoholu etylowego. W związku z tym dokonuje dostaw wyprodukowanego alkoholu etylowego ze swoich składów podatkowych do odbiorców w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. W trakcie tych dostaw do poszczególnych odbiorców występują różnice w ilości alkoholu etylowego pomiędzy wskazaniami przyrządów pomiarowych u nabywcy i odbiorcy. Są to zarówno ubytki (straty) ilościowe, jak i nadwyżki. Podatnik w rozliczeniu kwartalnym uwzględnia jedynie ubytki w przesyłkach wysłanych w tym okresie do tego samego odbiorcy z jednego składu podatkowego tym samym środkiem transportu. W przypadku przekroczenia norm określonych w przepisach wykonawczych do ustawy (rozporządzeniu MF z 11.12.2015 r.) i w decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w [] ubytki są opodatkowane akcyzą. Powstały jednak rozbieżności w interpretacji przepisów dotyczących rozliczania, a w konsekwencji także opodatkowania ubytków. Sformułowania użyte w ust. 4 części IX załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z 11 grudnia 2015 r. w sprawie maksymalnych norm dopuszczalnych ubytków (....) mogą być bowiem rozumiane w ten sposób, że w rozliczeniu ubytków alkoholu etylowego uwzględnia się (kompensuje) sumę stwierdzonych nadwyżek tego wyrobu akcyzowego w dostawach do tego samego odbiorcy i płaci podatek akcyzowy dopiero od różnicy - ubytku przekraczającego dopuszczalne normy. Podatnikowi wiadomo, że wiele firm w Polsce stosuje taki sposób rozliczania ubytków i jest to akceptowane przez urzędy celne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty