Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.9.2025.1.AM
Oznaczanie płynów do papierosów elektronicznych znakami akcyzy oraz prawo do obniżenia kwoty wpłaty dziennej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 10 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej wpłynął 10 stycznia 2025 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X sp. z o.o. (dalej: X lub Spółka) jest (…). W ramach swojej działalności Spółka zajmuje się (…).
Płyny do papierosów elektronicznych należące do X są magazynowane w składach podatkowych innych podmiotów, a Spółka dokonuje ich wyprowadzenia poza procedurę zawieszenia poboru akcyzy na podstawie posiadanych przez X zezwoleń na wyprowadzenie tych wyrobów ze składów podatkowych innych podmiotów.
Spółka rozważa dokonanie rebanderolingu płynu do papierosów elektronicznych znajdujących się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Rebanderoling będzie polegał na nałożeniu nowego podatkowego znaku akcyzy na już nałożony znak akcyzy, który znajduje się na opakowaniu, ale który jeszcze nie utracił ważności. Możliwe jest również wykonanie rebanderolingu poprzez zmianę całego opakowania kartonowego. W takim przypadku płyn do papierosów elektronicznych zostanie wyjęty z kartonowego opakowania na którym był nałożony podatkowy znak akcyzy. Następnie wyrób ten zostanie włożony do nowego kartonowego opakowania na który zostanie naniesiony nowy podatkowy znak akcyzy.
Tak oznaczone wyroby będą wyprowadzane przez X poza procedurę zawieszenia poboru akcyzy, a Spółka uiści podatek akcyzowy według stawki podatku akcyzowego właściwej na moment wyprowadzenia wyrobów z procedury zawieszenia poboru akcyzy. Zgodnie z przepisami akcyzowymi będzie to więc stawka akcyzy właściwa dla kolejnego okresu np. roku kalendarzowego (a więc będzie to zasadniczo wyższa stawka akcyzy). Celem rebanderolingu jest więc ponowne oznaczenie wyrobów podatkowymi znakami akcyzy w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy, tak aby wprowadzać na rynek wyroby, które będą mogły na nim dłużej pozostać. Przykładowo, zamiast wyprowadzać w styczniu danego roku kalendarzowego wyroby oznaczone podatkowymi znakami akcyzy z wcześniejszego roku kalendarzowego, które są jeszcze ważne (ale których ważność jest krótka tj. do końca lutego), będzie wykonywany rebanderoling tych wyrobów i wyprowadzenie z procedury zawieszenia poboru akcyzy wyrobów z nowymi znakami akcyzy, które pozostaną ważne przez dłuższy czas.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
