18.12.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.208.2024.1.MAZ

Obowiązek informowania na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o wprowadzaniu do wolnego obszaru celnego lub składu celnego wyrobów akcyzowych bez znaków akcyzy oraz prawo do zwolnienia od akcyzy wyrobów akcyzowych przeznaczonych do sprzedaży duty-free, nieoznaczonych znakami akcyzy, wprowadzonych do wolnego obszaru celnego lub składu celnego

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państw stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 22 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie obowiązku informowania na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o wprowadzaniu do wolnego obszaru celnego lub składu celnego wyrobów akcyzowych bez znaków akcyzy oraz prawa do zwolnienia od akcyzy wyrobów akcyzowych przeznaczonych do sprzedaży duty-free, nieoznaczonych znakami akcyzy, wprowadzonych do wolnego obszaru celnego lub składu celnego, wpłynął 28 października 2024 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W ramach swojej działalności Spółka zajmuje się m.in. sprzedażą duty-free (tzw. wolnocłową) i na potrzeby takiej działalności prowadzi (...). Istotną część sprzedawanych przez Spółkę towarów stanowią wyroby akcyzowe w postaci napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych oraz ich substytutów jak e-papierosy (dalej jako: „wyroby”). Są to wyroby, które co do zasady podlegają obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy (zgodnie z art. 114 i załącznikiem nr 3 [do] ustawy o podatku akcyzowym), chociaż na podstawie art. 118 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym mogą korzystać ze zwolnienia z tego obowiązku.

Stan faktyczny, którego dotyczy niniejszy wniosek, ogranicza się do części faktycznie realizowanych transakcji, w których Spółka kupuje tego rodzaju wyroby od dostawców krajowych (dalej jako: „dostawca” lub „dostawcy”), głównie ich producentów. Wówczas dostawcy płacą akcyzę od tych wyrobów, jednak nie nakładają znaków akcyzy, a sama dostawa realizowana jest poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, na podstawie dokumentów handlowych. Następnie Spółka sprzedaje te wyroby podróżnym udającym się w różnych kierunkach. Jeżeli przy sprzedaży, na podstawie okazanej przez podróżnego karty pokładowej, zostało ustalone, że podróżuje on poza obszar Unii Europejskiej, Spółce przysługuje zwolnienie z akcyzy, realizowane poprzez zwrot zapłaconego wcześniej podatku akcyzowego. Procedura uzyskiwania tego zwrotu określona jest w § 15 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. z 2023 r. poz. 1891; dalej jako: „Rozporządzenie”). W rezultacie Spółka, odzyskując akcyzę zapłaconą przez dostawcę i przeniesioną w cenie sprzedaży, uzyskuje efekt zwolnienia akcyzowego, w wyniku którego wyroby trafiające wraz z podróżnymi poza obszar Unii Europejskiej nie są efektywnie obciążone kosztem akcyzy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne