Interpretacja indywidualna z dnia 21 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.244.2024.1.AM
Obowiązek prowadzenia ewidencji.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 19 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej wpłynął 23 grudnia 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X (dalej jako: „X”) prowadzi działalność polegającą na produkcji płynów do papierosów elektronicznych o różnym składzie bazy wyjściowej, którą stanowią glikol propylenowy, gliceryna roślinna, esencje (aromaty) oraz w przypadku pewnej grupy produktów, także nikotyna o farmaceutycznej czystości. Płyny są dostępne w różnych wersjach smakowych, od nut tytoniowych, przez miętowe i owocowe, po smaki tworzone na indywidualne zapytania i oczekiwania klientów. Do produkcji płynu do e-papierosów nie będzie wykorzystywany alkohol etylowy.
Spółka posiada zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego oraz zezwolenie na wysyłanie wyrobów z miejsca importu jako zarejestrowany wysyłający. W związku z tym, Spółka jako prowadzący skład podatkowy, zgodnie z art. 138a ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. 2023 poz. 1542 z póżn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, prowadzi ewidencje wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym. Zgodnie z § 2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2023 r. w sprawie ewidencji, dokumentacji i protokołów dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy (Dz. U. 2023 poz. 2817), dalej określanego jako „rozporządzenie”, Spółka dokonuje wpisów do ewidencji w porządku chronologicznym, niezwłocznie po zakończeniu czynności lub zaistnieniu stanu faktycznego podlegających wpisaniu, nie później niż następnego dnia roboczego.
Spółka planuje utworzenie Działu X (dalej jako: „Dział X”) w składzie podatkowym, który będzie odpowiedzialny za tworzenie nowych koncepcji i receptur, opracowywanie technik wytwarzania, a także testowanie organoleptyczne (badanie jakościowe) produkowanych seryjnie płynów do e-papierosów. Płyny do e-papierosów będą wytwarzane na składzie podatkowym z wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy oraz z wyrobów nieakcyzowych, wprowadzanych w postaci pojedynczych substancji, takich jak glikol propylenowy, gliceryna roślinna, czy też nikotyna. Produkowane płyny do e-papierosów, pod konkretne zamówienie klienta, na etapie produkcji zostaną poddane badaniom jakościowym w Dziale X, a po ich pozytywnej ocenie rozlane do pojedynczych butelek i przesunięte na magazyn wyrobów gotowych, w celu wyprowadzenia ze składu podatkowego do klienta. Po zakończeniu procesu wytwarzania płynów do e-papierosów uzupełnione zostaną następujące ewidencje:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
