Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.24.2025.2.AM
Oznaczanie wyrobów tytoniowych znakami akcyzy oraz prawo do obniżenia kwoty wpłaty dziennej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 16 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej wpłynął 17 stycznia 2025 r. Uzupełnili go Państwo pismem z 6 lutego 2025 r. (data wpływu 6 lutego 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X Sp. z o.o. (dalej: X lub Spółka) jest podmiotem prowadzącym działalność (…).
Spółka w swoim składzie podatkowym magazynuje w procedurze zawieszenia poboru akcyzy importowane, nabyte wewnątrzwspólnotowo, bądź wyprodukowane na terenie kraju wyroby tytoniowe (papierosy oraz tytoń do palenia).
Termin ważności znaków podatkowych nałożonych na wyroby tytoniowe (papierosy oraz tytoń do palenia) upływa z końcem lutego następnego roku kalendarzowego. Po upływie tego terminu wyroby oznaczone tymi znakami stają się wyrobami oznaczonymi nieważnymi podatkowymi znakami akcyzy.
Spółka w okresie ważności pierwotnych znaków akcyzy nałożonych papierosy oraz tytoń do palenia znajdujące się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy zamierza nałożyć nowe podatkowe znaki akcyzy (tzw. rebanderoling).
W przypadku papierosów proces ten polega na zdjęciu celofanu z tych wyrobów, nałożeniu na podatkowe znaki akcyzy nowych ważnych podatkowych znaków akcyzy z datą nowego roku kalendarzowego i następnie ponownym nałożeniu celofanu. Natomiast, w przypadku tytoniu do palenia proces ten polega na nałożeniu nowych ważnych podatkowych znaków akcyzy na pierwotnie nałożone znaki akcyzy. Proces rebanderolingu będzie wykonywany w składzie podatkowym w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.
Po zakończeniu procesu rebanderolingu, wyroby oznaczone nowymi podatkowymi znakami akcyzy znajdujące się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy zostaną wyprowadzone poza procedurę zawieszenia poboru akcyzy. Zgodnie z przepisami ustawy akcyzowej wyprowadzenie wyrobów oznaczonych nowymi znakami akcyzy z procedury zawieszenia poboru akcyzy będzie mogło nastąpić po 1 stycznia roku kalendarzowego odpowiadającego rokowi wytworzenia nowych znaków akcyzy. X uiści więc podatek akcyzowy z zastosowaniem stawki akcyzy obowiązującej w dniu wyprowadzenia tych wyrobów z procedury zawieszenia poboru akcyzy (a więc wyższej stawki akcyzy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
