Interpretacja indywidualna z dnia 12.06.2018, sygn. 0114-KDIP4.4012.230.2018.1.KR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.230.2018.1.KR
Zwolnienie z opodatkowania usług doradztwa podatkowego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn.zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2018 r. (data wpływu 16 kwietnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania usług doradztwa podatkowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania usług doradztwa podatkowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka świadczy usługi doradztwa podatkowego. Usługi te przyjmują różne formy: udzielanie porad z zakresu prawa podatkowego, przygotowywanie opinii prawnych, wsparcie doradcy w obszarze cen transferowych, w tym pomoc w przygotowywaniu dokumentacji cen transferowych, prace polegające na audycie prawidłowości rozliczeń podatkowych, przeprowadzenie szkoleń podatkowych, zastępstwo procesowe w sprawach przed sądami administracyjnymi i w trakcie kontroli, doradztwo okołotransakcyjne, w tym prace typu przegląd due diligence na zlecenie kupującego lub sprzedającego, etc. Spółka opodatkowuje wszystkie świadczone usługi wg stawki 23% VAT. Spółka jest podatnikiem VAT czynnym. Spółka zamierza zawrzeć umowę z kontrahentem, który jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym (FIZ), działającym na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (dalej "ustawa o funduszach inwestycyjnych"). Umowa ma dotyczyć doradztwa podatkowego w obszarze cen transferowych (przygotowanie dokumentacji cen transferowych dla transakcji zawartych między FIZ a powiązanymi spółkami prawa handlowego). Nie można również wykluczyć, że w przyszłości Spółka będzie zawierała z tym lub innymi funduszami inwestycyjnymi lub towarzystwem funduszy inwestycyjnych umowy na takie same lub inne usługi z zakresu doradztwa podatkowego. FIZ w umowie reprezentowany jest przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Przedmiotem działalności TFI, zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych, jest tworzenie funduszy inwestycyjnych, zarządzanie nimi i reprezentowanie funduszy inwestycyjnych w stosunkach z osobami trzecimi. Dodatkowo Towarzystwo jest, zgodnie z przepisami ustawy o funduszach inwestycyjnych, organem funduszu inwestycyjnego. Podstawowy przedmiot działalności Towarzystwa sprecyzowany został w art. 45 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych, w sposób następujący: "Przedmiotem działalności towarzystwa jest wyłącznie tworzenie funduszy inwestycyjnych otwartych lub funduszy zagranicznych, zarządzanie nimi, w tym pośrednictwo w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa, reprezentowanie ich wobec osób trzecich oraz zarządzanie zbiorczym portfelem papierów wartościowych". Ponadto zgodnie z art. 45 ust. 1a ustawy o funduszach inwestycyjnych "Za zezwoleniem Komisji towarzystwo może rozszerzyć przedmiot działalności o tworzenie specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych i funduszy inwestycyjnych zamkniętych, zarządzanie tymi funduszami, w tym pośrednictwo w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa, a także reprezentowanie ich wobec osób trzecich oraz zarządzanie unijnymi AFI, w tym wprowadzanie ich do obrotu."
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty