Interpretacja indywidualna z dnia 28.03.2018, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.53.2018.1.IL, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.53.2018.1.IL
Świadczenie nazwane Dodatkowym Odszkodowaniem I wypłacone przez pracodawcę w związku ze skorzystaniem przez Wnioskodawczynię z rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron nie mieści się w pojęciu odszkodowania ani zadośćuczynienia, zatem stwierdzić należy, że nie może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2017 r. (data wpływu 1 lutego 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.
We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni była pracownikiem . Banku S.A. w okresie od dnia 3 kwietnia 2007 r. do dnia 30 czerwca 2017 r. Bank w ramach przyjętej strategii będącej elementem integracji procesów biznesowych związanej z połączeniem . Banku S.A. z wydzieloną częścią Banku S.A. przeprowadził zmiany w strukturze organizacyjnej, w wyniku których konieczne stało się dokonanie zwolnień grupowych. Zwolnieniami tymi zostały objęte wszystkie grupy zawodowe występujące w Banku, z wyjątkiem Utrzymania IT oraz Rozwoju IT, łącznie nie więcej niż 2400 pracowników. Dnia 15 grudnia 2016 r. Bank zawarł ze Związki Zawodowymi Porozumienie o zwolnieniach grupowych (dalej zwane Porozumienie z ZZ).
Wcześniej tj. dnia 25 listopada 2016 r. Bank dokonał zawiadomienia Związków Zawodowych o planowanych zwolnieniach grupowych na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej zwaną ustawą o zwolnieniach grupowych). Tego samego dnia Bank przekazał stosowne zawiadomienie do Urzędu Pracy dla m.s W. oraz wysłał jego kopię pozostałym powiatowym Urzędom Pracy. Zwolnienia grupowe w wyniku zawartego porozumienia obejmowały okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2017 r. Porozumienie z ZZ ustalało kryteria dobru pracowników do zwolnień, które obejmowały przyporządkowanie organizacyjne tj. wykonywanie pracy w jednostce organizacyjnej, która jest likwidowana lub w której jest planowane ograniczenie zatrudnienia bądź zatrudnienie na likwidowanym stanowisku lub stanowisku, na którym dochodzi do redukcji zatrudnienia oraz niższą ocenę pracownika obejmującą m.in przydatność do pracy w ramach nowej struktury. Każdemu pracownikowi dobranemu do grupowego zwolnienia, Bank proponował zgodnie z § 8 ust. 2 Porozumienia z ZZ zawarcie porozumienia o rozwiązanie stosunku pracy przez wręczenie projektu porozumienia z jego nazwiskiem oraz zestawieniem świadczeń związanych ze zwolnieniem oraz wskazaną datą rozwiązania stosunku pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty