Interpretacja indywidualna z dnia 13.03.2018, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.232.2017.1.KP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.232.2017.1.KP
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu i kosztów jego uzyskania z tytułu otrzymania spłaty przez wspólnika w związku z przekazaniem całego majątku rozwiązanej spółki osobowej drugiemu wspólnikowi.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2017 r. (data wpływu 14 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu i kosztów jego uzyskania z tytułu otrzymania spłaty przez wspólnika w związku z przekazaniem całego majątku rozwiązanej spółki osobowej drugiemu wspólnikowi:
- jest nieprawidłowe w odniesieniu do pytania nr 1 i kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w pytaniu nr 2,
- jest prawidłowe w odniesieniu do przychodów, o których mowa w pytaniu nr 2.
UZASADNIENIE
W dniu 14 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu i kosztów jego uzyskania z tytułu otrzymania spłaty przez wspólnika w związku z przekazaniem całego majątku rozwiązanej spółki osobowej drugiemu wspólnikowi.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W spółce jawnej (dalej: spółka) było dwóch wspólników (A Wnioskodawca i B). Wspólnicy podjęli uchwałę o rozwiązaniu spółki i na podstawie artykułu 67 § 1 Kodeksu spółek handlowych odstąpili od przeprowadzenia likwidacji spółki. Wspólnicy postanowili, że cały majątek spółki składający się z prawa użytkowania wieczystego gruntu i własności budynków posadowionych na tym gruncie otrzyma Wspólnik B. Jednocześnie Wspólnik B zobowiązany został do spłaty połowy wartości majątku spółki Wspólnikowi A z tytułu nierównego rozporządzenia majątkiem spółki (tj. przekazania całego majątku spółki Wspólnikowi B). Wspólnik A (Wnioskodawca) taką spłatę otrzymał.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty