13.02.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.02.2018, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.506.2017.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.506.2017.1.AK

w zakresie skutków podatkowych i obowiązków płatnika w związku ze sfinansowaniem noclegu dla pracownika

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2017 r. (data wpływu 15 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych i obowiązków płatnika w związku ze sfinansowaniem noclegu dla pracownika jest:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej sfinansowania noclegu w związku z udziałem pracownika w szkoleniu,
  • prawidłowe w części dotyczącej sfinansowania noclegu w przypadku wizyt u klienta/potencjalnego klienta, uczestnictwa w sympozjum, kongresie naukowym.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych i obowiązków płatnika w związku ze sfinansowaniem noclegu dla pracownika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej Spółka) jest firmą specjalizującą się w sprzedaży innowacyjnych wyrobów medycznych, prowadzącą działalność na terytorium całego kraju. Oferta Spółki obejmuje m. in. urządzenia do przezskórnego leczenia wad serca, leczenia chorób naczyń wieńcowych serca, urządzenia zapobiegające udarom, sprzęt neuroradiologiczny do przezskórnego leczenia naczyń mózgowych czy urządzenia do hipotermii śródnaczyniowej. Klientami Spółki są placówki służby zdrowia i szpitale.

W ramach prowadzonej działalności, w celu propagowania i prowadzenia sprzedaży produktów oferowanych przez Spółkę, spółka zatrudnia sieć przedstawicieli handlowych, którzy w ramach swoich obowiązków służbowych odbywają spotkania z personelem medycznym, organizują szkolenia dla lekarzy i innych osób zatrudnionych w służbie zdrowia, uczestniczą w sympozjach i kongresach naukowych dotyczących metod leczenia przy użyciu wyrobów medycznych oferowanych przez Spółkę. Z uwagi na charakter pracy, w zawieranych przez Spółkę z przedstawicielami handlowymi umowach o pracę jako miejsce świadczenia pracy wskazywane jest terytorium całego kraju, gdyż trudno jest w sposób precyzyjny określić przeważające miejsce pracy, a praca przedstawicieli handlowych ma co do zasady charakter mobilny. W celu wykonywania pracy w sposób mobilny każdy przedstawiciel handlowy otrzymuje samochód służbowy, komputer przenośny (laptop), telefon komórkowy oraz ewentualnie inny sprzęt do korzystania w celu wykonywania obowiązków służbowych poza miejscem zamieszkania. W przypadku pracowników, dla których miejscem świadczenia pracy wskazano terytorium Polski, ich wyjazdów związanych z wykonywaniem pracy do różnych miejsc na terenie kraju nie można w świetle przepisów prawa pracy traktować jako podróży służbowej (delegacji). Podobnie jednak, jak w przypadku typowych delegacji zdarzają się sytuacje, w których przedstawiciele handlowi są zmuszeni nocować w miejscu wykonywania swoich czynności służbowych, ze względu na brak możliwości powrotu w tym samym dniu do miejsca zamieszkania. Spółka, jako podmiot zatrudniający przedstawicieli handlowych, organizuje i pokrywa w całości koszty związane z takimi noclegami na takich samych zasadach jak rozliczane są koszty noclegów pracowników świadczących pracę w siedzibie Spółki i odbywających sporadycznie podróże służbowe. Możliwa jest również sytuacja, w której to pracownik ponosi koszty takiego noclegu, a następnie Spółka zwraca poniesione przez pracowników wydatki na noclegi. W obu przypadkach dokumenty (faktury, rachunki) potwierdzające poniesione przez pracownika wydatki na noclegi są wystawiane na Spółkę i przekazywane do Spółki celem ich rozliczenia. Dodatkowo zauważyć należy, że oferowany przez Spółkę sprzęt jest sprzętem innowacyjnym i specjalistycznym, co wymaga również od przedstawicieli handlowych udziału w licznych szkoleniach tak, żeby mogli zaprezentować klientom pełną informację o oferowanych przez Spółkę produktach. Część tego rodzaju szkoleń to szkolenia dwu lub kilkudniowe, co również wymaga zorganizowania dla pracowników noclegu w miejscu odbywania takiego szkolenia, jeżeli odbywa się ono poza miejscem zamieszkania danego pracownika.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne