Interpretacja indywidualna z dnia 12 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.715.2024.2.DJD
Koszty świadczeń z tytułu podróży służbowych zleceniobiorców, wypłacane na podstawie umowy zlecenia, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu z działalności.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych przedstawionego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 17 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości świadczeń wypłaconych zleceniobiorcom z tytułu podróży służbowych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 listopada 2024 r. (wpływ 5 grudnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie przewozu drogowego towarów (PKD 49.41.Z).
Dodatkowo wykonuje działalność w zakresie:
·46.19.Z - Działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju,
·47.11.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych,
·77.11.Z - Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek.
Zatrudnia Pan pracowników, których zadania można podzielić na trzy etapy:
1.dokonanie załadunku towaru do pojazdu, skompletowanie w tym zakresie dokumentów niezbędnych do wydania towaru i dokonania przewozu,
2.wykonanie faktycznego przewozu drogowego towarów z miejsca załadunku do miejsca docelowego,
3.dokonanie wyładunku towaru z pojazdu i wykonanie czynności o charakterze formalnym, związanych z wydaniem ładunku odbiory.
W powyższym zakresie praca jest jednak specyficzna, bowiem pracownicy wykonują w jej ramach szereg czynności z różnych dziedzin. Ich zakres nie wyczerpuje się w jednym, typowym stanowisku. Oprócz czynności typowo przewozowych, pracownicy wykonują czynności polegające także na skanowaniu skrzynek specjalnym skanerem, sprawdzaniu plomb poprawności zabezpieczenia (około 200-300 boxów) na aucie do załadunku i rozładunku ich na 2-5 punktach sklepów w galeriach handlowych. Warto zaznaczyć, że obowiązkiem kierowcy jest dostarczenie dostawy nie na magazyn, ale często bezpośrednio do sklepu w środku galerii. Wiąże się to z tym, że nieraz pracownik musi odbyć 10-20 kursów, w ramach których wykonuje pełny zakres ww. czynności (skanowania i wydawania towaru do konkretnego sklepu). Jednocześnie do obowiązków pracownika należy zabranie zwrotów z tego sklepu. Waga pojemnika to 2-20kg. Mając na względzie, że towary, dostarczane przez pracownika są wysokowartościowe, pracownik musi zachować przy tym najwyższą staranność, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo auta i towaru. Sam musi załadować towar na załadunku i później rozładować zwroty ze sklepów po skończonej trasie, rozliczyć się z tego z „logistyką”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty