Interpretacja indywidualna z dnia 01.02.2018, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.9.2018.1.MG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.9.2018.1.MG
Możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT z tytułu wynajmu lokali mieszkalnych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2017 r. (data wpływu 3 stycznia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT z tytułu wynajmu lokali mieszkalnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT z tytułu wynajmu lokali mieszkalnych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest właścicielem nieruchomości zabudowanej kilkudziesięcioletnim budynkiem przemysłowym, adaptowanym obecnie na cele mieszkaniowe. Po zakończeniu prac budynek ten zostanie zgodnie z odrębnymi przepisami przekwalifikowany i zaliczany będzie do grupy 112 PKOB Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe. Znajdujące się w tym budynku mieszkania będą w części wynajmowane na cele mieszkaniowe osobom fizycznym, częściowo zaś przedsiębiorcom w celu umożliwienia zamieszkania w tych mieszkaniach pracowników lub innych osób, np. pełniących funkcje w zarządzie itp. Z umów najmu zarówno na rzecz osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych, wynikać będzie, że przedmiotem najmu są lokale mieszkalne, oraz że są one wynajmowane wyłącznie na cele mieszkaniowe. Lokale nie tylko mieć będą charakter mieszkalny (wyposażone będą w meble kuchenne z wyposażeniem, zaś w pozostałe meble oraz wyposażenie służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych wg konkretnych uzgodnień z najemcami), ale także najemcy nie będą upoważnieni do jakichkolwiek zmian, które mogłyby spowodować zmianę charakteru lokalu na niemieszkalny. Umowa nie będzie zawierać żadnych zapisów ograniczających zasady rozliczeń pomiędzy najemcą a osobami fizycznymi, które faktycznie w tych lokalach będą mieszkać. Zamieszkanie to będzie, więc mogło się odbywać zarówno na podstawie umowy podnajmu jak i nieodpłatnego udostępnienia lokalu faktycznym mieszkańcom.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty