Interpretacja indywidualna z dnia 02.02.2018, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.644.2017.1.OA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.644.2017.1.OA
Opodatkowanie przeniesienia prawa własności nieruchomości rolnych w zamian za odszkodowanie obejmujące również zniszczone zasiewy rzepaku i grochu oraz sposobu udokumentowania ww. czynności.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2017 r. (data wpływu 5 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia prawa własności nieruchomości rolnych w zamian za odszkodowanie obejmujące również zniszczone zasiewy rzepaku i grochu oraz sposobu udokumentowania ww. czynności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia prawa własności nieruchomości rolnych w zamian za odszkodowanie obejmujące również zniszczone zasiewy rzepaku i grochu oraz sposobu udokumentowania ww. czynności.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Przedsiębiorstwo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwane w dalszej części Spółką) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
W dniach 17 i 18 października 2017 r. Wojewoda wydał dwie decyzje o ustaleniu odszkodowania na rzecz Spółki z tytułu nabycia z mocy prawa przez Skarb Państwa prawa własności nieruchomości położonych na terenie gminy M., oznaczonych ewidencyjnie jako działki: nr XX/X o pow. 5,9446 ha, nr XX/X o pow. 0,9064 ha i nr XX/X o pow. 6,6384 ha. Do zapłaty odszkodowania zobowiązania, zobowiązano A. Płatność została dokonana na konto Spółki dnia 22 listopada 2017 r.
Z uzasadnienia decyzji wynika, że ww. nieruchomości zostały objęte decyzją Wojewody o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pod nazwą ,,Budowa drogi odcinek II. Ww. nieruchomości z dniem XX maja 2015 r., z mocy prawa stały się własnością Skarbu Państwa. Ostateczna wysokość odszkodowania z tytułu nabycia z mocy prawa przez Skarb Państwa ww. nieruchomości została ustalona w oparciu o operaty szacunkowe z dnia XX maja 2017 r., sporządzone przez rzeczoznawcę majątkowego. Rzeczoznawca ustalił, że na dzień wydania decyzji Wojewody o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pod nazwą Budowa drogi odcinek II ww. nieruchomości były objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy zatwierdzonym uchwałą Rady Gminy. Przedmiotowe nieruchomości położone były na terenie oznaczonym symbolem R tereny użytków rolnych, łąk, pastwisk oraz pozostałych terenów otwartych; nieużytków, zadrzewień śródpolnych oraz dróg rolnych (dopuszczenie prowadzenia działalności rolniczej, całkowity zakaz zabudowy, w tym zabudowy zagrodowej).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty