Interpretacja indywidualna z dnia 09.02.2018, sygn. 0115-KDIT3.4011.45.2018.1.DB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.45.2018.1.DB
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków na studia doktoranckie.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2018 r. (data wpływu 23 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków na studia doktoranckie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków na studia doktoranckie.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Począwszy od 2016 roku Wnioskodawca wykonuje zawód radcy prawnego, w formie indywidualnej Kancelarii Radcy Prawnego.
W ramach powyższej działalności zdarzenia podatkowe Wnioskodawca dokumentuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Z tytułu działalności Wnioskodawca uzyskuje dochody opodatkowane na zasadach ogólnych. Niezależnie od prowadzenia kancelarii radcy prawnego Wnioskodawca uzyskuje też dochody z tytułu pozostawania w stosunku pracy w charakterze urzędnika jednostki samorządu terytorialnego.
Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność jest działalnością prawniczą o kodzie PKD 69.10.Z.. Wnioskodawca świadczy w ramach kancelarii radcowskiej pomoc prawną, w rozumieniu z art. 6 ust. 1 i 3 i art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (t. j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1870 z późn. zm.), polegającą m.in. na reprezentowaniu interesów klientów w postępowaniach przed sądami powszechnymi i administracyjnymi lub innymi organami orzekającymi, doradztwie i reprezentowaniu w sprawach cywilnych, administracyjnych i karnych. Nadto pomoc prawna polega na doradztwie i reprezentowaniu w przypadku sporów pracowniczych, doradztwie prawnym i ogólnych konsultacjach - udzielaniu porad prawnych, przygotowywaniu dokumentów prawnych m.in. statutów, umów, porozumień, regulaminów i innych dokumentów związanych z działalnością klientów, opinii prawnych, jak też innych dokumentów prawnych. Od niedawna pomoc prawna Wnioskodawcy polega także na występowaniu przed organami ścigania, urzędami i sądami powszechnymi w charakterze pełnomocnika lub obrońcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty