01.02.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.02.2018, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.667.2017.1.MW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.667.2017.1.MW

Prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dotyczących części wspólnej nieruchomości.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2017 r. (data wpływu 11 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dotyczących części wspólnej nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dotyczących części wspólnej nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Małżonkowie, którzy mają rozdzielność majątkową kupili nieruchomość, gdzie każdy zgodnie z aktem notarialnym jest właścicielem 1/2 nieruchomości (w tym znajdującego się na niej budynku). Każdy z małżonków prowadzi odrębną działalność gospodarczą i w pierwotnym założeniu każdy chciał wprowadzić swoją część do majątku firmy. Tylko mąż jest czynnym podatnikiem VAT. Małżonkowie podzielili się nieruchomością w ten sposób, że każdy zajął osobne piętro budynku i miał przeprowadzić prace wykończeniowe na swój koszt, natomiast koszty części wspólnej miały być fakturowane po połowie. Niestety z uwagi na zmianę sytuacji osobistej małżonków i podjęciem decyzji o rozwodzie, żona zaprzestała jakichkolwiek inwestycji w nieruchomości, zarówno w części wspólnej jak i na swoim piętrze. Mąż znalazł już przyszłego najemcę swojej części budynku i by móc osiągać przychód z najmu opodatkowany stawką 23% musiał zagwarantować najemcy m.in. wykonanie elewacji budynku oraz wykonanie parkingu. Dlatego też, mąż pokrył 100% kosztów dotyczących całej nieruchomości (np. położenie kostki brukowej, wykonanie elewacji budynku), mimo, iż zgodnie z aktem własności należy do niego tylko 1/2 nieruchomości. Było to niezbędne działanie w celu uzyskania przyszłych dochodów. Gdyby te prace nie zostały wykonane nie miałby możliwości wynajęcia pomieszczeń biurowych i osiągania z tego tytułu przychodu. Wykonawcy usług fakturowali całość prac na firmę męża i to on opłacił całość zobowiązań z nich wynikających. W trakcie podziału majątku, mąż chce uzyskać całkowite prawo własności do nieruchomości z uwagi, iż kredyt hipoteczny na ww. nieruchomość jest spłacany wyłącznie przez niego. W takim przypadku wykończy piętro należące obecnie do żony i również przeznaczy je na wynajem. Jeżeli w podziale majątku nie uzyska prawa do całości nieruchomości i stan własności pozostanie niezmieniony to mąż wystawi żonie refakturę na pokrycie 50% kosztów poniesionych przez niego na część wspólną z uwzględnieniem 23% podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne