Interpretacja indywidualna z dnia 20.10.2017, sygn. 0115-KDIT3.4011.258.2017.1.MR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.258.2017.1.MR
1. Czy w związku z dzierżawieniem Nieruchomości przez Spółkę, Wnioskodawca będący komandytariuszem Spółki uprawniony będzie zaliczyć odpowiednią część czynszu dzierżawnego - ustaloną przy uwzględnieniu posiadanego przez Wnioskodawcę udziału w zysku Spółki - do kosztów uzyskania przychodów? 2. Czy w związku z dzierżawieniem Nieruchomości przez Spółkę, Wnioskodawca będący komandytariuszem Spółki uprawniony będzie zaliczyć odpowiednią część czynszu dzierżawnego - ustaloną przy uwzględnieniu posiadanego przez Wnioskodawcę udziału w zysku Spółki - do kosztów uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2017 r. (data wpływu 28 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest komandytariuszem spółki komandytowej (dalej: Spółka), która jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Komplementariuszem Spółki jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej Spółki jest wydobywanie żwiru, piasku, gliny oraz kaolinu. Spółka prowadzi księgi rachunkowe.
Spółka rozważa nabycie od K. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: K), która nie jest podmiotem powiązanym ani z Wnioskodawcą ani ze Spółką, niezabudowanej nieruchomości gruntowej, na którą składa się siedem z jedenastu działek objętych księgą wieczystą (dalej: Nieruchomość). Na przedmiotowej Nieruchomości po uzyskaniu stosownej koncesji, prowadzona będzie działalność gospodarcza polegająca na wydobywaniu kruszców z gruntów. Przedmiotowa Nieruchomość zaklasyfikowania została w ewidencji gruntów i budynków jako grunt rolny. Obszar, na którym położona jest Nieruchomość, nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jednakże ze względu na obostrzenia prawne wprowadzone ustawą z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 585), Spółka obecnie rozważa zawarcie z K. umowy dzierżawy Nieruchomości na czas nieoznaczony (dalej: Umowa dzierżawy). Zgodnie z projektem Umowy dzierżawy Spółka będzie uprawniona do korzystania z Nieruchomości poprzez wydobywanie z Nieruchomości kopalin, pod warunkiem uprzedniego uzyskania wymaganej koncesji. Celem gospodarczym zawarcia Umowy dzierżawy jest wyłącznie prowadzenie przez Spółkę opodatkowanej działalności gospodarczej polegającej na wydobyciu kruszców. Ponadto zawarcie tej umowy jest kluczowe ze względu na konieczność zapewnienia możliwości prowadzenia tej działalności gospodarczej (zabezpieczenia ilości kruszców potrzebnej do sprzedaży). Do czasu uzyskania rzeczonej koncesji Spółka będzie przejściowo korzystała z Nieruchomości zgodnie z jej aktualnym przeznaczeniem (grunty rolne). Jest to niezbędne do zakończenia bieżącego cyklu botanicznego upraw uprzednio znajdujących się na Nieruchomości, jak również do zachowania gruntu w stanie niepogorszonym, do czasu uzyskania przez Spółkę koncesji na wydobywanie kopalin.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty