Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2017, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.521.2017.1.BS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.521.2017.1.BS
Zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy usług pośrednictwa finansowego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2017 r. (data wpływu 25 lipca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług w zakresie pośrednictwa w udzielaniu pożyczek jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług w zakresie pośrednictwa w udzielaniu pożyczek.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, będąc zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i świadczy usługi w zakresie pośrednictwa w sprzedaży usług finansowych. Usługi, które świadczy polegają na pośrednictwie pomiędzy bankami a jej klientami.
Wnioskodawca wykonuje następującego rodzaju usługi:
- Pośrednictwo pomiędzy bankiem a klientem, w tym przypadku za usługę otrzymuje wynagrodzenie od banku.
- Pośrednictwo pomiędzy bankiem a klientem na rzecz innej firmy zajmującej się pośrednictwem w udzielaniu kredytów i pożyczek. W tej sytuacji Wnioskodawca wystawia fakturę i otrzymuje wynagrodzenie bezpośrednio od firmy, na rzecz której świadczy usługę pośrednictwa (nie z banku).
- Pośrednictwo pomiędzy klientem a bankiem, ale otrzymuje wynagrodzenie od klienta, na rzecz którego wystawia fakturę.
Wszystkie wymienione rodzaje usług pośrednictwa nie zawierają elementów doradztwa, tj. Wnioskodawca nie doradza klientom przy wyborze odpowiedniego produktu finansowego. Usługi Wnioskodawcy polegają na pośrednictwie pomiędzy bankami a jej klientami, a ich celem jest pozyskiwanie klientów dla banków na produkty bankowe, np. kredyty i pożyczki hipoteczne oraz gotówkowe. Po przekazaniu stosownych dokumentów do banku, to bank bada zdolność kredytową danego klienta i podejmuje każdorazowo decyzję według własnego uznania. Bank informuje Wnioskodawcę o swojej decyzji a Wnioskodawca przekazuje tę decyzję swojemu klientowi. Wszystkie czynności wykonywane przez Wnioskodawcę stanowią element usługi finansowej, w wyniku której klient zawiera umowę z bankiem na udzielenie kredytu lub pożyczki. Wnioskodawca m.in. więc wyszukuje dla klienta właściwej instytucji finansującej (kredytowej/pożyczkowej), przedstawia klientom szczegółowe oferty, sprawdza zdolności kredytową, wypełniania wnioski kredytowe, negocjuje w imieniu klienta warunki finansowania. Wszystkie czynności, w każdym z wyżej wymienionych przypadków, są podejmowane przez Wnioskodawcę w celu zawarcia umowy pomiędzy klientem a bankiem. Żadna z tych czynności nie może funkcjonować samodzielnie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty