Interpretacja indywidualna z dnia 26.09.2017, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.374.2017.2.JO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.374.2017.2.JO
W zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących wydatki na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2017 r. (data wpływu 2 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących wydatki na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących wydatki na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Gmina w latach 2016-2017 poniosła i poniesie wydatki na realizację inwestycji polegającej na budowie sieci kanalizacyjnej Gminy poprzez budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest indywidualną instalacją do oczyszczania ścieków dla danej nieruchomości. Wszelkie wydatki związane z wybudowaniem przydomowych oczyszczalni ścieków zostaną udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Gminę, jako realizatora inwestycji. Dokonywane zakupy i usługi w ramach budowy przydomowych oczyszczalni ścieków zostaną wykorzystane przez Gminę do czynności opodatkowanych VAT. W ramach realizacji budowy przydomowych oczyszczalni ścieków mieszkańcy gminy, będący właścicielami nieruchomości, na których będą one wybudowane są zobowiązani do partycypacji w kosztach inwestycji w kwocie 3.500,00 zł. Wpłaty te będą miały charakter obowiązkowy i od ich wniesienia będzie zależało wybudowanie przez Gminę przydomowej oczyszczalni na działce właściciela. Podstawą do dokonania przez mieszkańców gminy wpłaty na poczet współfinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków będą umowy cywilnoprawne zawarte przez Gminę z właścicielami nieruchomości. Wpłaty pobierane od mieszkańców na podstawie umów o dofinansowanie inwestycji budowy przydomowych oczyszczalni ścieków Gmina wykaże w rejestrach sprzedaży oraz składanych deklaracjach VAT-7 i odprowadzi z tego tytułu podatek VAT należny. Ponadto niniejsza inwestycja będzie finansowana ze środków własnych gminy i środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wybudowane przydomowe oczyszczalnie ścieków będą własnością (środkami trwałymi) Gminy. Gmina po wybudowaniu będzie ponosiła wydatki związane z utrzymaniem i obsługą tych oczyszczalni oraz będzie pobierała od mieszkańców opłaty na pokrycie kosztów napraw, konserwacji i przeglądów. Mieszkańcy, na których rzecz będą wybudowane przydomowe oczyszczalnie ścieków od momentu ich wybudowania będą użytkowali nieodpłatnie. Po upływie 5 lat (okresu trwałości projektu) od realizacji inwestycji, przydomowe oczyszczalnie ścieków staną się własnością mieszkańców, na których rzecz zostały wybudowane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty