Interpretacja indywidualna z dnia 27.07.2017, sygn. 0114-KDIP4.4012.121.2017.2.EK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.121.2017.2.EK
w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług oceny ryzyka działalności kontrahentów ubezpieczającego świadczonych po 1 lipca 2017 roku
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 kwietnia 2017 r. (data wpływu 14 kwietnia 2017 r.) uzupełnione pismem z dnia 13 lipca 2017 (data wpływu 18 lipca 2017 r.) na wezwanie Organu z dnia 4 lipca 2017 r. (skutecznie doręczone dnia 7 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług oceny ryzyka działalności kontrahentów ubezpieczającego świadczonych po 1 lipca 2017 roku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług oceny ryzyka działalności kontrahentów ubezpieczającego świadczonych po 1 lipca 2017 roku. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 13 lipca 2017 (data wpływu 18 lipca 2017 r.) na wezwanie Organu z dnia 4 lipca 2017 r. (skutecznie doręczone dnia 7 lipca 2017 r.).
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka S.A. (dalej: Towarzystwo lub Wnioskodawca") prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług ubezpieczeniowych, określonych w ustawie z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. U. z 2015 r., Nr 1844) (dalej: ustawa o działalności ubezpieczeniowej). W ramach prowadzonej działalności, Towarzystwo oferuje swoim klientom (dalej: ubezpieczający) usługi ubezpieczenia należności handlowych z odroczonym terminem płatności (ubezpieczenia ryzyka kredytu kupieckiego). Zgodnie z treścią oferowanych przez Wnioskodawcę umów ubezpieczenia ryzyka kredytu kupieckiego, przedmiotem ubezpieczenia objęte są bezsporne należności przypadające ubezpieczającym od ich kontrahentów, które powstały w okresie wskazanym w umowie ubezpieczenia. Na podstawie zawieranych umów ubezpieczenia ryzyka kredytu kupieckiego Wnioskodawca zobowiązuje się do wypłaty ubezpieczającemu odszkodowania, w przypadku, gdy ubezpieczający nie otrzyma płatności z tytułu sprzedaży towarów lub świadczenia usług w wyniku prawnie potwierdzonej lub faktycznej niewypłacalności swojego kontrahenta. Ochronę ubezpieczeniową dla należności handlowych ubezpieczający uzyskuje albo poprzez otrzymanie decyzji Towarzystwa o przyznaniu limitu kredytowego, albo w ramach kontroli kontrahenta przez samego ubezpieczającego (tzw. limit automatyczny do określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia kwoty). Wydanie decyzji o przyznaniu limitu poprzedzone jest zawsze dokonywaną w tym celu przez Wnioskodawcę oceną ryzyka działalności kontrahentów ubezpieczającego. Polega ona na analizie informacji o kontrahentach ubezpieczającego, takich jak: informacje finansowe (bilanse, rachunki zysków i strat, deklaracje o osiągniętych dochodach), dane rejestrowe, informacje o prowadzonej działalności gospodarczej oraz informacje współpracy klienta z kontrahentami. Towarzystwo dokonuje oceny ryzyka ubezpieczeniowego z zastosowaniem własnej oceny ratingowej podmiotów gospodarczych (tu: kontrahentów ubezpieczającego), tzw. gradingu, określając na podstawie jej wyników limit kredytowy przyznawany ubezpieczającemu wobec jego danego kontrahenta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty