Interpretacja indywidualna z dnia 03.07.2017, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.101.2017.1.KO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.101.2017.1.KO
Opodatkowanie przychodów z dzierżawy udziału w nieruchomości gruntowej
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2017 r. (data wpływu 11 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z dzierżawy udziału w nieruchomości gruntowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 maja 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z dzierżawy udziału w nieruchomości gruntowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, w listopadzie 2016 r. nabył razem z małżonką do ich majątku wspólnego, udział wynoszący 1/2 części we współwłasności niezabudowanej działki gruntu. Pozostałą 1/2 części działki nabyło drugie małżeństwo, również do swojego majątku wspólnego.
Wnioskodawca wraz ze swoją małżonką pozostają we wspólności majątkowej, na podstawie art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Nabycie nieruchomości gruntowej było dokonane z zamiarem wykorzystania jej na cele prywatne, np. zabudowy domem mieszkalnym, nie w celach zarobkowych.
Transakcja sprzedaży udziału w nieruchomości była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zaś małżonkowie jako nabywcy oświadczyli w akcie notarialnym, że przedmiot sprzedaży nabyli ze środków pieniężnych pochodzących z ich majątku wspólnego. Przedmiotowa nieruchomość gruntowa objęta jest jedną księgą wieczystą i stanowi majątek prywatny małżonków. Nie będzie ona wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty