Interpretacja indywidualna z dnia 28.06.2017, sygn. 0114-KDIP4.4012.156.2017.1.AKO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.156.2017.1.AKO
1) Czy, w świetle art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, Wnioskodawca dokonując czynności opodatkowanej (dostawa towarów) Nieruchomości, na których znajdują się budynki mieszkalne i komercyjne przeznaczone do rozbiórki (które nie będą już zamieszkiwane, lecz nastąpi eksmisja ewentualnych lokatorów i rozbiórka budynków), powinien stosować zwolnienie z VAT? 2) Jeśli stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 1) jest nieprawidłowe, to czy w świetle art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, Wnioskodawca dokonując czynności opodatkowanej (dostawa towarów) Nieruchomości, na których znajdują się jedynie budynki mieszkalne i komercyjne przeznaczone do rozbiórki, powinien stosować zwolnienie z VAT?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2017 r. (data wpływu 9 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku do planowanej dostawy Nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku do planowanej dostawy Nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest polską osobą prawną, zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Wnioskodawca prowadzi działalność inwestycyjną głównie poprzez inwestowanie w nieruchomości budowlane, w tym przygotowanie nieruchomości do inwestycji. Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości, które mogą zostać wykorzystane dla celów realizacji inwestycji budowlanych. Przedmiotem niniejszego wniosku są nieruchomości stanowiące własność Wnioskodawcy o numerach ewidencyjnych 22/22 (na chwilę obecną nieruchomość nie jest jeszcze finalnie wyodrębniona i stanowi część nieruchomości 22/17; wniosek dotyczy sytuacji przyszłej, tj. po wyodrębnieniu tej nieruchomości) i 24/13 (dalej: Nieruchomości). Nieruchomości zostały nabyte przez Wnioskodawcę w 2013 r. i mogły stanowić część większej nieruchomości (np. o numerze ewidencyjnym 22/17). W momencie transakcji, Nieruchomości (jako stanowiące część większej nieruchomości) były zabudowane budynkami kamienic/budynkami mieszkalnymi i komercyjnymi (wcześniej zasiedlonymi). W momencie transakcji zastosowano zwolnienie z VAT (tj. transakcje stanowiły czynności podlegające opodatkowaniu VAT).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty