Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2017, sygn. 0114-KDIP3-2.4014.48.2017.1.MZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4014.48.2017.1.MZ
Przyjmując za Wnioskodawcą, że prawa majątkowe będące przedmiotem umowy/ umów cesji wierzytelności (umowy sprzedaży/ umów sprzedaży), będą wykonywane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz umowa zostanie zawarta/ umowy zostaną zawarte poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, należy stwierdzić, że powyższe czynności nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2017 r. (data wpływu 2 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umów cesji wierzytelności - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umów cesji wierzytelności.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (zwany dalej również jako: Cesjonariusz) jest spółką prawa francuskiego nie posiadającą siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).
Wnioskodawca planuje nabyć od spółki zagranicznej mającej siedzibę poza terytorium Polski (zwanej dalej jako: Cedent) wierzytelności z tytułu umowy pożyczki (zwane dalej: Wierzytelnościami). Zarówno Cedent jak i Cesjonariusz nie są polskimi rezydentami podatkowymi.
Dłużnikiem z tytułu Wierzytelności jest podmiot mający siedzibę w Polsce (zwany dalej jako: Dłużnik). Wierzytelności mają charakter wierzytelności pieniężnych, tj. obejmują one należności o zapłatę przez Dłużnika na rzecz wierzyciela określonej kwoty pieniężnej tytułem zwrotu pożyczki wraz z odsetkami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty