Interpretacja indywidualna z dnia 22 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.420.2024.2.ASZ
Skutki podatkowe sprzedaży wierzytelności.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in.podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wierzytelności.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca – (…) (dalej: X.), jest spółką utworzoną w Luksemburgu, zgodnie z przepisami prawa luksemburskiego. X. jest spółką celową utworzoną dla potrzeb Transakcji (jak zdefiniowano poniżej). X. jest luksemburskim rezydentem podatkowym, nie posiada w Polsce siedziby ani zakładu w rozumieniu właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, nie posiada również w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. X. jest podatnikiem podatku od wartości dodanej w Luksemburgu. X. nie jest zarejestrowana w Polsce dla celów podatku od towarów i usług.
Spółka akcyjna (dalej: „Y.”) jest podmiotem regulowanym (dostawcą usług płatniczych), którego działalność obejmuje m.in. udzielanie pożyczek będących kredytem płatniczym w rozumieniu art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych („Umowy Y.”), dedykowanych polskim małym i średnim przedsiębiorcom.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Z.”) jest podmiotem powiązanym z Y. (Y. posiada 100% udziałów Z.). Z. jest podmiotem prowadzącym działalność polegającą na udzielaniu pożyczek („Umowy Z.”), dedykowanych polskim małym i średnim przedsiębiorcom.
Umowy Y. oraz Umowy Z. będą w dalszej części wniosku łącznie określane jako „Umowy Pożyczek”, a przedsiębiorcy będący pożyczkobiorcami w ramach Umów Pożyczek jako „Przedsiębiorcy” lub „Pożyczkobiorcy”. Y. i Z. będą łącznie określani jako „Spółki".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty