14.11.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.472.2024.1.AD

Darując żonie nabyte nieruchomości rolne Wnioskodawca utraci prawo do stanowiącego pomoc de minimis zwolnienia z art. 9 pkt 2 uPCC.

Interpretacja indywidualnastanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 11 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie możliwości zachowania prawa do zwolnienia z art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Zdarzenie opisane we wniosku dotyczy skorzystania ze zwolnienia z podatku (stanowiącego pomoc de minimis) w przypadku zakupu gruntów rolnych na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

(…) 2024 r. nabył Pan nieruchomości rolne. Skorzystał Pan z wyżej wskazanego zwolnienia z podatku.

Planuje Pan zawrzeć umowę darowizny nabytych nieruchomości rolnych, na podstawie których jedynym właścicielem gruntów stanie się Pana żona (z którą zawarł Pan umowę majątkową małżeńską ustanawiającą rozdzielność). Jednocześnie wraz z zawarciem umowy darowizny planuje Pan zawrzeć z żoną umowę dzierżawy wskazanych gruntów, która będzie objęta tym samym aktem notarialnym co umowa darowizny.

W związku z jednoczesnym zawarciem umowy darowizny i umowy dzierżawy przestanie Pan być właścicielem tych nieruchomości (posiadaczem samoistnym), natomiast stanie się Pan ich dzierżawcą (posiadaczem zależnym). Jako dzierżawca nadal będzie wykorzystywał Pan wskazane grunty rolne w celu prowadzenia swojego gospodarstwa rolnego i nadal będzie Pan posiadaczem wskazanej nieruchomości, jedyna zmiana będzie obejmować rodzaj posiadania. Ponadto wskazana umowa dzierżawy będzie zawarta na okres wynoszący przynajmniej 5 lat, w związku z czym nabyte grunty rolne będą stanowiły część Pan gospodarstwa rolnego przez okres 5 lat od ich nabycia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne