Interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.379.2024.4.BD
Sprzedaż wierzytelności w ramach sekurytyzacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
25 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 24 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży wierzytelności w ramach usługi sekurytyzacji. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 2 października 2024 r. (wpływ 2 października 2024 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania B. Zagraniczny numer identyfikacyjny: (…) dalej jako „Nabywca” lub „Kupujący”
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania C. Sp. z o.o. NIP: (…) dalej jako „Zbywca” lub „Sprzedawca”
Opis zdarzenia przyszłego
B. (dalej „(…)”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością założoną pod prawem (…), powołaną w celu wdrożenia programu sekurytyzacji wierzytelności handlowych (dalej „Program sekurytyzacji”) dla spółek zależnych od B. (…) S.A. (razem ze swoimi podmiotami zależnymi, dalej zwana: „(…)”), która jest jednym z największych na świecie przedsiębiorstw działających na rynku rolnym i produkcji żywności.
B. nie posiada w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Na gruncie regulacji o cenach transferowych, B. jest traktowana jako podmiot niepowiązany w stosunku do pozostałych spółek z Grupy (…). W Polsce Grupa (…) reprezentowana jest przez C. (…) Sp. z o.o. (dalej „(…)”) z siedzibą w (…), która prowadzi działalność w obszarze przetwórstwa (…).
Celem Programu sekurytyzacji jest usprawnienie i przyspieszenie procesu uzyskiwania płatności za towary lub usługi dostarczane przez określone podmioty należące do Grupy , w tym C. (dalej „Inicjatorzy”) oraz zwiększenie elastyczności i zdywersyfikowanie możliwości szybszego i bardziej korzystnego pozyskiwania środków pieniężnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty