Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. KDIB2-3.4014.409.2024.2.ASZ
Skutki podatkowe zawierania umów przeniesienia ryzyka z wierzytelności.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawierania umów przeniesienia ryzyka z wierzytelności. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 października 2024 r. (data wpływu 7 października 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(…) (dalej: „Fundusz”, „Wnioskodawca”) jest osobą prawną, utworzoną zgodnie z przepisami ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 1034; dalej: „ustawa o FI”). Fundusz zarządzany jest przez (…) (dalej: „TFI”), która jest organem zarządzającym Funduszu.
Fundusz nie posiada NIP, natomiast został wpisany do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych (dalej: „RFI”) prowadzonego przez Sąd Okręgowy Wydział Cywilny Rejestrowy i posiada numer (…)
Fundusz, na podstawie art. 183 ustawy o FI jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym - niestandaryzowanym funduszem wierzytelności utworzonym na czas nieokreślony i działającym zgodnie z przepisami ustawy o FI oraz statutu nadanego mu przez TFI (dalej: „Statut”).
Zgodnie ze Statutem, wyłącznym przedmiotem działalności Funduszu jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze proponowania nabycia certyfikatów inwestycyjnych w określone w Statucie wierzytelności, papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego oraz inne prawa majątkowe.
Celem inwestycyjnym Funduszu jest osiąganie przychodów z lokat w wierzytelności oraz praw do świadczeń z tytułu wierzytelności (co wynika z art. 187 ust. 3 ustawy FI, zgodnie z którym niestandaryzowany fundusz wierzytelności jest obowiązany lokować przynajmniej 75% wartości swoich aktywów w określone wierzytelności, papiery wartościowe inkorporujące wierzytelności pieniężne i prawa do świadczeń z tytułu określonych wierzytelności).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty