Interpretacja indywidualna z dnia 25.05.2017, sygn. 0113-KDIPT3.4011.73.2017.1.IL, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT3.4011.73.2017.1.IL
Czy w odniesieniu do pracowników - informatyków (programistów) zatrudnionych w sposób i na warunkach określonych powyżej, Wnioskodawca jako płatnik może zastosować art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poprzez określenie kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% uzyskanego przychodu w zakresie dotyczącym wynagrodzenia z tytułu stworzonego w ramach stosunku pracy oprogramowania, tj. programu komputerowego, będącego przedmiotem prawa autorskiego?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2017 r. (data wpływu 20 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów przez płatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 kwietnia 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca, jako jednostka samorządu terytorialnego, zatrudnia na podstawie umowy o pracę informatyków, którzy zgodnie z zakresem czynności tworzą m. in. oprogramowanie (programy komputerowe) wg wytycznych Wnioskodawcy wykorzystując do pracy urządzenia należące do Wnioskodawcy, w tym komputer. Wynagrodzenie pracownika płatne jest raz w miesiącu z dołu w dniu 28 każdego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli, ten dzień jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Obecnie koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy naliczane są zgodnie z postanowieniami art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.). W zawartych umowach o pracę z pracownikami - informatykami (programistami) nie są wprowadzone zapisy wyodrębniające prace obejmujące działalność twórczą, tj. tworzenie oprogramowania, które objęte są prawami autorskimi od pozostałych elementów niezwiązanych z pracami będącymi przedmiotem praw autorskich. Nie ma również zapisu, jaka część wynagrodzenia obejmuje wynagrodzenie autorskie z tytułu korzystania przez pracownika z praw autorskich, a jaka dotyczy wynagrodzenia ściśle związanego z wykonywaniem pozostałych obowiązków pracowniczych niezwiązanych z pracami będącymi przedmiotem praw autorskich. Wnioskodawca nie prowadzi dokumentacji z podziałem obowiązków na pracowników z podziałem czasu pracy przeznaczonym na prace twórcze. Wnioskodawca prowadzi odrębnie dla każdego programisty ewidencję realizowanych zadań, która jest jednocześnie potwierdzeniem wykonania oprogramowania, tj. pracy twórczej. Ewidencja prowadzona jest w sposób elektroniczny. Specyfika pracy jest opisana w zakresie obowiązków pracownika informatyka i są to następujące postanowienia:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty