Interpretacja indywidualna z dnia 04.05.2017, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.9.2017.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.9.2017.1.MM
Zajęte przez Wnioskodawcę stanowisko w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 (z uwzględnieniem normy prawnej zawartej w art. 22 ust. 9a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stosunku do przychodu z tytułu wynagrodzenia uzyskanego za pracę twórczą Wnioskodawcy, który wynika z czasu pracy udokumentowanego w postaci karty pracy oraz zastosowania w odniesieniu do pozostałej części wynagrodzenia uzyskanego z tytułu realizacji nieautorskich zwykłych obowiązków pracowniczych zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów wynikających z art. 22 ust. 2 ww. ustawy jest prawidłowe.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2017 r. (data wpływu 6 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest absolwentem Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki którą ukończył z tytułem magistra inżyniera inżynierii środowiska. Wnioskodawca posiada uprawnienia budowlane projektowe w zakresie sieci i instalacji sanitarnych umożliwiające jemu pracę na stanowisku projektanta.
Od dnia 4 lutego 2008 r. do dnia 31 sierpnia 2011 r. Wnioskodawca był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku projektanta w P. Sp. z o.o. Następnie od 1 września 2011 r. do 31 sierpnia 2013 r. na podstawie umowy o pracę Wnioskodawca był zatrudniony na stanowisku projektanta a następnie starszego projektanta w H. Sp. z o.o. Od 2 czerwca 2014 r. Wnioskodawca jest zatrudniony na stanowisku starszego projektanta w H. Sp. z o.o. W ramach powierzonych umową o pracę obowiązków pracowniczych Wnioskodawca wykonywał i wykonuje projekty techniczne sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych. Wnioskodawca pojektował i projektuje sieci, instalacje i urządzenia sanitarne: cieplne, wentylacyjne, klimatyzacyjne, wodociągowe i kanalizacyjne powiązane z utworami architektonicznymi, architektoniczno - urbanistycznymi i urbanistycznymi. Wykonywanie projektów technicznych nie wyczerpywało i nie wyczerpuje wszystkich powierzonych obowiązków Wnioskodawcy ale jest jego głównym zadaniem i zajmowało oraz zajmuje większość czasu w jego pracy. Każdy z projektów jest rozpatrywany i opracowywany indywidualnie dlatego projekty te wykazują cechę niepowtarzalności. W ramach zakresu obowiązków i posiadanych uprawnień budowlanych twórczo i samodzielnie jako projektant Wnioskodawca uczestniczy w procesie projektowania instalacji i infrastruktury technicznej stając się tym samym twórcą całego dzieła. Na każdym egzemplarzu projektu technicznego widnieje Wnioskodawcy nazwisko jako projektanta i składa na nim swój własnoręczny podpis jako jego projektant, co zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) pozwala domniemywać, że jest jego twórcą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty