20.04.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.04.2017, sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.147.2017.1.AR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.147.2017.1.AR

Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.) w związku z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1948 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 lutego 2017 r. (data wpływu 21 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w stosunku do wynagrodzenia uzyskanego w okresie 2014 r.-2015 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w stosunku do wynagrodzenia uzyskanego w okresie 2014 r.-2015 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca ukończył Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki uzyskując tytuł magistra inżyniera. Aktualnie Wnioskodawca jest pracownikiem w firmie inżynieryjno- projektowej, na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, tj. 40 godzin/tydzień, na stanowisku starszego projektanta systemów automatyki (AKPiA), Senior Automation Engineer. W ramach powierzonych obowiązków służbowych wynikających z umowy o pracę Wnioskodawca projektuje instalacje automatyki dla platform wiertniczych, instalacje petrochemiczne oraz inne instalacje przemysłowe. Czynności projektowe obejmują wykonywanie dokumentacji projektowej tych obiektów obejmujące rysunki, schematy, modele, opisy funkcjonalne, procedury testów nowych instalacji oraz scenariusze potencjalnych problemów związanych z bezpieczeństwem użytkowania nowo projektowanych instalacji (scenariusze zagrożeń), oraz analizy przyczyn i skutków. Dokumentacja projektowa, którą Wnioskodawca opracowuje obejmuje różne etapy inwestycji od studium wykonalności przez projekty budowlane, przetargowe do projektów wykonawczych. Każdy z wykonanych przez Wnioskodawcę projektów jest inny, rozpatrywany i opracowywany indywidualnie, dedykowany dla konkretnej instalacji lub indywidualnych rozwiązań dopasowanych do stanu istniejącego projektowanej instalacji. Każdy z projektów wykonywany jest w oparciu o specjalistyczną wiedzę i doświadczenie nabyte podczas studiów i wykonywanej dotychczas pracy, dlatego też każdy z nich wykazuje cechy niepowtarzalności wykonanego dzieła, niezbędne do uznania go za przedmiot prawa autorskiego. Zgodnie z zakresem określonych obowiązków Wnioskodawca uczestniczy w procesach projektowania systemów automatyki stając się współtwórcą całego dzieła instalacji, co w rozumieniu art. 9 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 90 poz. 631 ze zm.), zwanej dalej o prawach autorskich, pozwala przypisać Wnioskodawcy status współtwórcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne