15.04.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2016, sygn. IPPB4/4511-91/16-2/IM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-91/16-2/IM

Czy do przychodu (w latach 2010-2015) z tytułu wynagrodzenia za pracę twórczą, które to wynagrodzenie wynika z czasu pracy udokumentowanego w wewnętrznym systemie pracodawcy, można zastosować koszty uzyskania przychodu określone w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych? Do pozostałego przychodu z wynagrodzenia za pracę, niemającą charakteru pracy twórczej, koszty uzyskania przychodu określone będą natomiast na podstawie art. 22 ust. 2 ww. ustawy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2016 r. (data wpływu 28 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów:

  • jest prawidłowe - odnośnie przychodów uzyskanych w latach 2010-2012.
  • jest nieprawidłowe odnośnie przychodów uzyskanych w latach 2013-2015.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji w indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od 2001 roku Wnioskodawczyni jest zatrudniona w firmie I. Sp. z o.o, na podstawie umowy o pracę. Do roku 2014 Wnioskodawczyni była zatrudniona na stanowisku Senior Software Engineer. Od 1 listopada 2014 roku Wnioskodawczyni jest zatrudniona na stanowisku Lead Software Engineer. W ramach powierzonych umową obowiązków pracowniczych Wnioskodawczyni zajmuje się tworzeniem programu komputerowego, poprzez funkcjonalne i techniczne projektowanie oraz pisanie kodu w językach programowania PL/SQL oraz C#, rozwijając funkcjonalność produktu oferowanego przez firmę I. jako system E. pod nazwa I. Wnioskodawczyni jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, tj. 40 godzin tygodniowo, po 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Czas pracy rejestrowany jest w wewnętrznym systemie firmy z wyszczególnieniem, jaki rodzaj pracy został wykonany i w ramach jakiego projektu. Rejestracja czasu pracy w systemie rozgranicza go na czas pracy związany z tworzeniem programu komputerowego, czas pracy dotyczący wykonywania innych czynności (np. spotkania, udział w szkoleniach, podróże służbowe, czynności administracyjne etc.) a także czas nie spędzony w pracy (urlopy, zwolnienia lekarskie). Rejestrowanie czasu pracy jest obowiązkiem nałożonym na Wnioskodawczynię przez pracodawcę, a zarejestrowany czas jest weryfikowany przez bezpośredniego przełożonego Wnioskodawczyni. Umowne wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy jest stałe, wyrażone w kwocie brutto. Wysokość wynagrodzenia za wykonywanie na rzecz pracodawcy pracy twórczej, polegającej na tworzeniu programu komputerowego, można obliczyć poprzez zastosowanie proporcji czasu pracy udokumentowanego w systemie rejestracji poświęconego na pracę twórczą do całkowitego czasu zarejestrowanego w systemie w danym okresie. Wykonywany przez Wnioskodawczynię program komputerowy stanowi utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Utworem jest bowiem każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi - jak np. programy komputerowe. Autorskie prawa majątkowe do stworzonego przez Wnioskodawczynię programu komputerowego przysługują pracodawcy (pkt 10 mowy o pracę oraz art. 12 ust. 1 ustawy oprawie autorskim i prawach pokrewnych).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne