Interpretacja indywidualna z dnia 30.06.2016, sygn. IBPB-2-1/4511-253/16/HK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-1/4511-253/16/HK
Czy przychodem, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od osób fizycznych, jest kwota faktycznie wypłaconego wkładu mieszkaniowego, tj. pomniejszona o potrącenia z tytułu nominalnej kwoty umorzenia kredytu, kosztów operatu szacunkowego, zaległości czynszowych bieżących i zasądzonych wyrokiem, odsetek od spraw sądowych i kosztów eksmisji, czy też wartość wkładu mieszkaniowego w wysokości wartości rynkowej uzyskanej w wyniku przeprowadzonego przetargu bez uwzględnienia ww. potrąceń? Jaką kwotę przychodu należy wykazać w PIT-8C?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 kwietnia 2016 r. (data wpływu do Biura 13 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwoty przychodu, jaką spółdzielnia winna wykazać w PIT-8C w związku ze zwrotem wkładu mieszkaniowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 kwietnia 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwoty przychodu, jaką spółdzielnia winna wykazać w PIT-8C w związku ze zwrotem wkładu mieszkaniowego.
Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego w piśmie z 31 maja 2016 r., wezwano o jego uzupełnienie.
Wniosek uzupełniono 9 czerwca 2016 r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Członek Spółdzielni w 1980 r. otrzymał przydział lokalu mieszkalnego na warunkach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Na przydziale do lokalu wpisana była również żona i dzieci członka. Członek Spółdzielni, wraz z żoną, dokonał wpłaty obowiązującego wówczas wkładu mieszkaniowego i spłacił kredyt mieszkaniowy zaciągnięty przez Spółdzielnię na budowę budynku mieszkalnego, który następnie zaliczony został na wkład mieszkaniowy. W sumie cały wkład mieszkaniowy wyniósł 19,13 zł (po denominacji).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty