Interpretacja indywidualna z dnia 03.02.2016, sygn. IBPB-1-2/4510-95/16/BG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-2/4510-95/16/BG
który z podmiotów powinien ujmować w rozliczeniu CIT faktury korygujące dotyczące zakupów związanych z wydzielonymi ZCP, dokonanych i ujętych w ciężar kosztów podatkowych przed dniem podziału, jeśli faktury korygujące zostaną otrzymane po dniu podziału
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 25 listopada 2015 r., (data wpływu do tut. Biura 30 listopada 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, który z podmiotów powinien ujmować w rozliczeniu CIT faktury korygujące dotyczące zakupów związanych z wydzielonymi ZCP, dokonanych i ujętych w ciężar kosztów podatkowych przed dniem podziału, jeśli faktury korygujące zostały otrzymane po dniu podziału (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 4) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 listopada 2015 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, który z podmiotów powinien ujmować w rozliczeniu CIT faktury korygujące dotyczące zakupów związanych z wydzielonymi ZCP, dokonanych i ujętych w ciężar kosztów podatkowych przed dniem podziału, jeśli faktury korygujące zostały otrzymane po dniu podziału.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Podział Spółki przez wydzielenie zorganizowanych części przedsiębiorstwa.
Wnioskodawca (dalej również: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu samochodowego (osobowego, towarowego, specjalistycznego), transportu kolejowego, handlu produktami naftowymi, a także remontów pojazdów kołowych i szynowych oraz remontów maszyn i urządzeń. W związku z procesem restrukturyzacyjnym w ramach grupy, jedyny udziałowiec Spółki podjął decyzję o dokonaniu podziału Spółki, który został przeprowadzony w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm.), tj. poprzez przeniesienie na spółki przejmujące oraz na spółkę nowo zawiązaną części majątku Wnioskodawcy w postaci wyodrębnionych oddziałów lub wydziałów funkcjonujących pod nazwami:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty