Interpretacja indywidualna z dnia 12.02.2016, sygn. ILPP2/4512-1-841/15-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-841/15-2/AW
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego użyczenia maszyn rolniczych synowi.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2015 r. (data wpływu 17 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego użyczenia maszyn rolniczych synowi jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego użyczenia maszyn rolniczych synowi.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest rolnikiem, zarejestrowanym jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Zainteresowany prowadzi działalność rolniczą od 26 lat. Jego gospodarstwo to blisko 200 ha. Podatnikiem podatku od towarów i usług Wnioskodawca jest od 2007 roku. Prowadząc tak duże gospodarstwo, Zainteresowany posiada również odpowiednie ku temu zaplecze, a także maszyny i urządzenia oraz budynki i budowle, dzięki którym jest w stanie funkcjonować na lokalnym rynku. Wnioskodawca nie prowadzi innej działalności poza rolniczą. Sprzęt, urządzenia oraz budynki służą tylko i wyłącznie do prowadzenia działalności rolniczej. Od 9 grudnia 2014 r. własne gospodarstwo rolne prowadzą również synowie Zainteresowanego, co bardzo cieszy Wnioskodawcę, bo na rynku pracy w ich regionie nie ma żadnych ofert zatrudnienia dla młodych. Najczęściej jedynym wyjściem jest praca za granicą. Motywacja synów do prowadzenia własnego gospodarstwa była możliwość skorzystania z premii młody rolnik w kwocie 100 000 zł, która spożytkowana i rozliczona została na zakup ziemi. Synowie zarejestrowali się również w urzędzie skarbowym jako podatnicy podatku od towarów i usług, ale trudno aby już na samym początku stać ich było na zakup wszystkich niezbędnych maszyn i urządzeń. Synowie już i tak spłacają kredyty na zakup ziemi. Mając swoje gospodarstwo na którym pracuje Wnioskodawca, jego pomoc może ograniczyć się tylko do bezpłatnego użyczenia synom maszyn, którymi sami obrabiają swoje pole. Część maszyn, które są użyczane synom, zakupione zostały w okresie kiedy Wnioskodawca był już podatnikiem VAT. Maszyny służą więc typowo sprzedaży opodatkowanej tym podatkiem. Od zakupu maszyn Zainteresowany odliczył podatek naliczony VAT. Po użyczeniu ich synom, maszyny w dalszym ciągu wykorzystywane są do działalności rolniczej i związane są ze sprzedażą opodatkowaną. Budynki, które użyczane są synom były wybudowane jeszcze przed zarejestrowaniem się jako czynny podatnik od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty