Interpretacja indywidualna z dnia 27.08.2015, sygn. IPPB4/4511-712/15-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-712/15-2/MP
Czy Wnioskodawca będzie podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT w Polsce w roku podatkowym 2015 pomimo tego, że przez część 2015 r. będzie przebywał we Włoszech nawet w sytuacji, w której będzie przebywał we Włoszech więcej niż 183 dni w roku podatkowym 2015?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2015 r. (data wpływu 17 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego w Polsce jest:
- prawidłowe w części dotyczącej obowiązku podatkowego od momentu przeniesienia ośrodka interesów życiowych i gospodarczych Wnioskodawcy do Polski,
- nieprawidłowe w pozostałym zakresie.
UZASADNIENIE
W dniu 17 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego w Polsce.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą podwójne obywatelstwo, tj. obywatelstwo polskie i obywatelstwo Wielkiej Brytanii (Wnioskodawca). Wnioskodawca obecnie mieszka we Włoszech, w Mediolanie, gdzie przebywa na stypendium ufundowanym przez Polską fundację. Wnioskodawca dotychczas przyjeżdżał okazjonalnie do Polski wraz z rodzicami, którzy są Polakami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii (Rodzice Wnioskodawcy). Wnioskodawca posiada nieruchomość w Polsce, którą nabył w drodze darowizny. Rodzice Wnioskodawcy planują sprzedać posiadany w Wielkiej Brytanii majątek (nieruchomości) i przeprowadzić się na stałe do Polski w 2015 r. Rodzice Wnioskodawcy posiadają w Polsce nieruchomości, w tym mieszkanie, w którym obecnie mieszkają dziadkowie Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty