Interpretacja indywidualna z dnia 16.01.2015, sygn. IPPB3/423-1134/14-2/PK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-1134/14-2/PK1
w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia Nieruchomości otrzymanej w ramach wkładu niepieniężnego w postaci Przedsiębiorstwa
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2014r. (data wpływu: 4 listopada 2014 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia Nieruchomości otrzymanej w ramach wkładu niepieniężnego w postaci Przedsiębiorstwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia Nieruchomości otrzymanej w ramach wkładu niepieniężnego w postaci Przedsiębiorstwa.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka L. Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca) jest spółką kapitałowej będącą polskim rezydentem podatkowym. W przyszłości Wnioskodawca planuje podwyższenie kapitału zakładowego oraz wyemitowanie nowych udziałów, które obejmie polska spółka z ograniczonej odpowiedzialnością) (dalej: Spółka wnosząca aport). W związku z objęciem udziałów Wnioskodawcy, Spółka wnosząca aport planuje wniesienie do Wnioskodawcy wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa (dalej: Przedsiębiorstwo).
W skład Przedsiębiorstwa wejdzie w szczególności prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności posadowionych na tym gruncie budynków i budowli (dalej: Nieruchomość). Nieruchomość została ujęta w księgach rachunkowych Spółki wnoszącej aport jako towar handlowy, w związku z tym nie została ona wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wartość Nieruchomości wynikająca z ksiąg rachunkowych Spółki wnoszącej jest równa wartości podatkowej Nieruchomości, która odpowiada wartości, po której Spółka wnosząca aport nabyła Nieruchomość, powiększonej o nakłady, poniesione na Nieruchomość przez Spółkę wnoszącą aport. Na dzień wniesienia aportem Nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy, wartość Nieruchomości wynikająca z ksiąg rachunkowych Spółki wnoszącej aport może odbiegać od jej wartości rynkowej (tzn. może być większa lub mniejsza od tej wartości).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty