Interpretacja indywidualna z dnia 27.01.2015, sygn. IBPBI/1/415-1339/14/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1339/14/ZK
Czy wydatki związane z przeprowadzeniem robót w ww. zakresie, należy potraktować jako ulepszenie środka trwałego (budynku), czy jako wytworzenie nowego środka trwałego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 października 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 29 października 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej, wskazanych we wniosku wydatków jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 października 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej, wskazanych we wniosku wydatków.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej. Podatek dochodowy od osób fizycznych uiszcza w formie podatku liniowego i wpłaca miesięczne zaliczki na konto urzędu skarbowego. Spółka jest właścicielem wybudowanego w latach 70-tych budynku magazynowego, który wykorzystywany był w przeszłości na potrzeby prowadzonej działalności w zakresie nasiennictwa. Obecnie spółka prowadzi działalność związaną z importem i sprzedażą hurtową owoców i warzyw (PKD 46.39.Z ). Nasiennictwo nie jest już przedmiotem działalności spółki. Ww. budynek jest ujęty w ewidencji środków trwałych firmy i został już całkowicie zamortyzowany (indywidualną stawką amortyzacyjną). Jego stan techniczny był zły (skorodowane stare konstrukcje stalowe, zniszczone i szkodliwe płyty azbestowe, prześwitujący dach) i jako obiekt bardzo specjalistyczny (służący do przechowywania nasion w silosach), nie mógł być wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. Wspólnie ze wspólnikiem Wnioskodawca podjął decyzję o przebudowie i adaptacji tego budynku dla potrzeb związanych z obecnym profilem firmy, tj. na budynek magazynowy dla przetworów owocowych. Zakres prac obejmuje rozbiórkę budynku silosów magazynowych do poziomu zerowego, bez kucia posadzek i z pozostawieniem fundamentów (tą część prac spółka ma już za sobą). Wymienione będą też skorodowane konstrukcje stalowe na nowe, zniszczone ściany boczne (3 szt. - jedna ściana jest wspólna) z płyt azbestowych zostaną wymienione na nowe wykonane z nieszkodliwych materiałów, a zniszczony i nieszczelny dach będzie wymieniony na nowy. Wszystkie prace adaptacyjne związane z przebudową i zmianą sposobu użytkowania mają na celu odtworzenie budynku magazynowego na starych fundamentach z pozostałą posadzką oraz w tych samych rozmiarach. Budynek, o którym mowa powyżej cały czas pozostaje w ewidencji środków trwałych firmy i nie został zlikwidowany. Ponadto Wnioskodawca nadmienia, że 11 kwietnia 2014 r. spółka otrzymała od Starosty decyzję, w której udzielono spółce pozwolenia na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku magazynowego dla zboża w silosach na budynek magazynowy dla przetworów owocowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty