13.03.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.03.2015, sygn. IPTPP4/443-896/14-4/JM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-896/14-4/JM

Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki cywilnej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2014 r. (data wpływu 17 grudnia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 marca 2015 r. (data wpływu 6 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • zwolnienia od podatku wniesienia przedsiębiorstwa do spółki cywilnej jest nieprawidłowe;
  • braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku wniesienia przedsiębiorstwa do spółki cywilnej i braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego oraz dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 3 marca 2015 r. (data wpływu 6 marca 2015 r.) w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego oraz prawa do reprezentacji Wnioskodawcy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku).

Pan, zwany dalej Wnioskodawcą, prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą , nr NIP. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż artykułów spożywczych (47.19.Z).

Wnioskodawca jest w ramach wykonywanej przez niego działalności zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

W skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy wchodzą wciągnięte do ewidencji środków trwałych oraz amortyzowane w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy: nieruchomość (budynek sklepu położonego) wraz z zatoką parkingową oraz samochód osobowy. Ponadto w skład przedsiębiorstwa wchodzą również inne wciągnięte do ewidencji środków trwałych składniki, takie jak: samochód ciężarowy, samochód osobowy oraz wyposażenie sklepu (m. in. regały chłodnicze, komory chłodnicze, zestaw do monitoringu, kasa fiskalna, klimatyzator, krajalnice, zestaw komputerowy), dla których okres amortyzacji już się zakończył. W skład przedsiębiorstwa wchodzi również towar podlegający sprzedaży w sklepie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne