12.11.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.11.2015, sygn. ILPP2/4512-634/15-4/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-634/15-4/AW

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieruchomości niezabudowanej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2015 r. (data wpływu 18 sierpnia 2015 r.), uzupełnione pismem z dnia 22 września 2015 r. (data wpływu 23 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieruchomości niezabudowanej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieruchomości niezabudowanej. Wniosek uzupełniono 23 września 2015 r. o doprecyzowanie stanu faktycznego oraz sformułowanie pytania podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 8 czerwca 2015 roku, w Kancelarii Notarialnej doszło do zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży niezabudowanej działki o powierzchni 2.700 m2, która powstanie z podziału działki większej z zapewnionym dostępem do drogi publicznej.

Wnioskodawca w 2008 roku nabył prawo użytkowania wieczystego działki z i do majątku osobistego, a następnie w 2011 roku na podstawie umowy sprzedaży z i do majątku osobistego prawo własności tej działki. Przedmiotowa działka aktualnie nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, ale uchwałą Rady Miejskiej przedmiotowa działka znajduje się w obszarze: teren zabudowy miejskiej (symbol: MC), o następujących ustaleniach: na obszarze zabudowy miejskiej dopuszcza się: zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, zabudowę usługową, w tym galerie handlowe, usługi publiczne, urządzenia i obiekty sportowo-rekreacyjne, zieleń urządzoną i obiekty małej architektury, ścieżki piesze, rowerowe, infrastrukturę techniczną i komunikacyjną, budynki gospodarcze, parkingi, garaże; w zakresie zasad, wskaźników i parametrów zabudowy ustala się: wysokość zabudowy do 18 m, liczbę kondygnacji nie większą niż 5 kondygnacji nadziemnych, powierzchnię zabudowy nie większą niż 40% powierzchni działki, powierzchnię terenu biologicznie czynnego nie mniejszą niż 40% powierzchni działki. Warunkiem zawarcia umowy przyrzeczonej przez kupującą Spółkę jest uzyskanie wydanej przez właściwy organ decyzji prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej o warunkach zabudowy, z której będzie wynikać możliwość wybudowania obiektu handlowego, uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę ww. obiektu o powierzchni nie mniejszej niż 550 m, wjazdu na przedmiotową działkę, uzyskania pozwolenia na wycięcie drzew, wykonanie nasadzeń zamiennych lub wycięcia drzew w zakresie niezbędnym do realizacji zamierzeń inwestycyjnych. Po spełnieniu powyższych warunków dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne