07.01.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.01.2015, sygn. ILPB2/436-380/14-2/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/436-380/14-2/TR

Podatek od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi, o której mowa w art. 16 ust. 1 ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2014 r. (data wpływu 13 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku o spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi, o której mowa w art. 16 ust. 1 ustawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku o spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi, o której mowa w art. 16 ust. 1 ustawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest ojcem czworga dzieci; jest żonaty. Nieruchomość, o której mowa we wniosku została nabyta przez Wnioskodawcę w części w drodze dziedziczenia, a w pozostałej części w drodze nieodpłatnego działu spadku. Zainteresowany nabył w drodze spadku na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia 10 grudnia 2012 r. po zmarłym dnia 15 grudnia 2004 r. E. udział w części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego 61,20 m2.

Wnioskodawca nabył także w drodze w spadku na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia 10 grudnia 2012 r. po zmarłej dnia 2 czerwca 1998 r. G. udział w części ww. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego 61,20 m2.

W momencie nabycia w drodze dziedziczenia ww. nieruchomości do aktu poświadczenia dziedziczenia stawiło się kilku spadkobierców. Po przeprowadzeniu postępowania spadkowego własność tej nieruchomość była więc podzielona pomiędzy kilku spadkobierców, a Zainteresowanemu przypadała jedynie część. Zamieszkiwanie w nieruchomości, której właścicielami było kilku spadkobierców rodzi obawy co do stabilizacji i spokoju życia całej rodziny. W każdej chwili pozostali właściciele mogli skorzystać ze swoich praw co do własności nieruchomości. Nie wiadomo, kiedy by to zrobili; jakie prawo i w jaki sposób chcieliby egzekwować. Taka sytuacja była wysoce niekomfortowa jeżeli chodzi o zamieszkiwanie w takiej nieruchomości, a Wnioskodawca pragnął zapewnić swojej rodzinie stabilizację zamieszkiwania, mającą znaczący wpływ na spokój życia rodzinnego. Ponadto nieruchomość o metrażu 61,20 m była zamieszkiwana przez rodzinę liczącą 6 osób. Biorąc pod uwagę dodatkowo fakt, że pierwotnie własność ta była tylko własnością częściową, nie były to warunki, w których rodzina czuła się bezpiecznie i spokojnie. Istotnym jest też fakt, że żona Wnioskodawcy jest przewlekle chora na cukrzycę typu I (pierwszego). Zasadnym podejściem w tej sytuacji była zmiana warunków mieszkaniowych. W celu ustabilizowania i wyjaśnienia spraw własnościowych w odziedziczonej nieruchomości a także w celu zapewnienia właściwych warunków mieszkaniowych dla całej, licznej rodziny, Wnioskodawca sprzedał odziedziczoną nieruchomość i zakupił inną nieruchomość.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne