Interpretacja indywidualna z dnia 29 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.193.2024.1.PB
W zakresie obowiązków notariusza jako płatnika od umowy nieodpłatnego ustanowienia służebności mieszkania.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 13 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązków notariusza jako płatnika od umowy nieodpłatnego ustanowienia służebności mieszkania. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
B. J. P.-J. zamierza ustanowić na rzecz swojego ojca – B. G. P. nieodpłatną i dożywotnią służebność osobistą mieszkania, polegającą na swobodnym prawie do wspólnego korzystania z całej nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym na podstawie art. 296 i nast. Kodeksu cywilnego. B. J. P.-J. pozostaje w związku małżeńskim z I. P. J., w którym obowiązuje ustrój wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Służebność osobista na rzecz B. G. P. zostanie ustanowiona na nieruchomości gruntowej zabudowanej domem mieszkalnym, której współwłaścicielami są: B. J. P.-J. (córka) w udziale wynoszącym 1/2 części oraz B. J. P.-J. (córka) i I. P. J. (zięć) w udziale wynoszącym 1/2 części na prawach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Wartość nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę nr (…), obszaru (…) ha, zabudowanej domem mieszkalnym, położonej w (…), wynosi (…) zł (…), wobec czego skapitalizowana wartość służebności wynosi (…) zł (…) i przekracza kwotę wolną od podatku dla nabywcy z I grupy podatkowej określoną w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Służebność zostanie ustanowiona na podstawie umowy w formie aktu notarialnego zawartej wyłącznie pomiędzy B. G. P. i jego córką – B. J. P.-J. Stronami umowy ustanawiającej służebność będą zatem wyłącznie ojciec i jego córka, natomiast zięć (I. P. J.) wyrazi zgodę w formie aktu notarialnego na jej ustanowienie (zgoda w trybie art. 37 § 1 Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty