Interpretacja indywidualna z dnia 20.10.2015, sygn. ITPB2/4511-759/15/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-759/15/IB
Sfinansowanie noclegów oddelegowanym pracownikom a przychód ze stosunku pracy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2015 r. (data wpływu 20 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sfinansowania noclegów oddelegowanym pracownikom jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 lipca 2015 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 1 października 2015 r. (data wpływu 6 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sfinansowania noclegów oddelegowanym pracownikom.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka wykonuje działalność stoczniową będąc wykonawcą lub podwykonawcą elementów statków lub innej infrastruktury (stalowe barki, pontony, elementy wież, etc). Z uwagi na profil produkcyjny Spółki świadczy ona często usługi za granicą i na rzecz kontrahentów zagranicznych, głównie w Niemczech. Z uwagi na odległość (kilkaset kilometrów) i czas wykonywania takich usług (kilka miesięcy), brak jest możliwości zapewnienia stałego dowożenia pracowników do pracy, gdyż niezbędna jest ich stała obecność w miejscu wykonywanej usługi. Tym samym konieczne jest zapewnienie przez Spółkę pracownikom zakwaterowania.
Pracownicy Spółki są w związku z tym oddelegowani do pracy za granicę i podpisywane jest z każdym takim pracownikiem porozumienie zmieniające do istniejącej umowy o pracę. Zmiana dotyczy miejsca wykonywania pracy oraz wynagrodzenia. Oddelegowanie następuje w celu realizowania przez pracownika obowiązków pracowniczych na rzecz Spółki wynikających z danego kontraktu zawartego przez Spółkę i następuje poza miejsce siedziby Spółki oraz poza miejsce stałego zamieszkania pracowników. Pracownikom tym nie są wypłacane diety ani inne należności przysługujące w przypadku podróży służbowej, gdyż wobec zawarcia aneksów do umów o pracę nie są oni w podróży służbowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty