06.11.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.11.2015, sygn. ITPB1/4511-945/15/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-945/15/MR

Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę, w związku z rozwiązaniem / likwidacją spółki jawnej, środków pieniężnych uzyskanych przez Spółkę A ze sprzedaży udziałów / akcji Spółki B przed jej przekształceniem w spółkę jawną, skutkować będzie powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2015 r. (data wpływu 15 września 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozpoznania przychodu w związku z otrzymaniem (w wyniku rozwiązania/likwidacji spółki jawnej) środków pieniężnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie rozpoznania przychodu w związku z otrzymaniem (w wyniku rozwiązania/likwidacji spółki jawnej) środków pieniężnych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Jest wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mającej siedzibę na terytorium Polski (dalej: Spółka A). Kapitał zakładowy Spółki A zostanie podwyższony. Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki A obejmie Wnioskodawca wnosząc do Spółki A wkład niepieniężny w postaci udziałów / akcji innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością / akcyjnej z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Spółka B). W zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów / akcji Spółki B, Spółka A wyda Wnioskodawcy swoje udziały o określonej wartości nominalnej, odpowiadającej wartości rynkowej udziałów / akcji Spółki B wniesionych do niej przez Wnioskodawcę tytułem wkładu niepieniężnego. Spółka A nabędzie tytułem wkładu niepieniężnego na podwyższony kapitał zakładowy, także udziały / akcje Spółki B należące od innego podmiotu (dalej: Drugi Udziałowiec). W zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów / akcji Spółki B, Spółka A wyda Drugiemu Udziałowcowi swoje udziały o określonej wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej udziałów / akcji Spółki B wniesionych do niej przez Drugiego Udziałowca tytułem wkładu niepieniężnego. Operacje te, tj. wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci udziałów / akcji Spółki B przez Wnioskodawcę oraz wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci udziałów / akcji Spółki B przez Drugiego Udziałowca, będą miały miejsce w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy, liczonych począwszy od miesiąca, w którym nastąpi pierwsza z tych operacji. W wyniku tych transakcji, Spółka A uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce B. Wszystkie podmioty biorące udział w tych operacjach, zarówno Wnioskodawca, Spółka A, Spółka B jak i Drugi Udziałowiec, podlegać będą w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia. W przyszłości Spółka A sprzeda udziały / akcje Spółki B na rzecz podmiotu trzeciego, za określoną w umowie sprzedaży cenę. Spółka A, po sprzedaży udziałów / akcji Spółki B, zostanie przekształcona w spółkę jawną, na mocy przepisów działu III tytułu IV ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Spółka jawna może zostać w późniejszym czasie rozwiązana / zlikwidowana. W związku z rozwiązaniem / likwidacją spółki jawnej (ustaniem jej bytu prawnego i wykreśleniem z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego) Wnioskodawcy zostanie wydana część jej majątku, w tym środki pieniężne uzyskane przez Spółkę A ze sprzedaży udziałów / akcji Spółki B - zgodnie z przyjętymi przez wspólników zasadami podziału majątku spółki jawnej. Spółka A oraz spółka jawna będą prowadzić działalność gospodarczą m.in. w zakresie obrotu papierami wartościowymi i udziałami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne